Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

RASKESPORT.EE PORTAAL ON UUENDAMISEL.
Osad uudised võivad olla ajutiselt kättesaamatud. Vabandame!

Avaleht Poks Asendist poksis

Asendist poksis

Foto: Mardo MännimägiPoksiseisakuid, mis üksteisest ühe või teise nüansi poolest erinevad, on kümneid. Erinevused tulenevad poksijate erinevatest füüsilistest, tehnilistest ja psühholoogilistest omadustest.

Tavaline on treenerite ütlus: "Hoia käed üleval." Korraliku reaktsiooniga või ka viletsate kõhulihastega poksijatel ei tasu aga hoida käsi liiga kõrgel. Liiga kõrgel käsi hoides on raskem näha vastase kõiki kavatsusi ning lüüa teravaid lööke. Käsi kõrgel hoides võib tekkida ka tihti petlik turvatunne - "ah, mis ma siin põiklen, minu tugevad käed seisavad ju kõrgel." Ja siis äkki tuleb käte vahelt terav löök vastu ninaotsa. Palju fundamentaalsem tõde on hoida küünarnukke koos, siis seisavad käed ise õigel kõrgusel. Parem peopesa katab lõuga ja parem küünarnukk maksa, mis on vastasele tabamiseks magusamad kohad.

Kereasendile "stoikas" ei pöörata piisavalt tähelepanu. Hea näide Eesti parimast poolraskekaallasest Ainarist, kes hoiab oma keha poksides mitte poolküljega, vaid täiesti otse frontaalselt vastase suunas. See tähendab omakorda seda, et kui ta lööb vastasele paremsirge, siis ei pööra ta piisavalt puusa järgi ja löök jääb nõrgemaks. Samuti muudab keha otseasend ja jalgade lai asetus ta kergesti rünnatavaks kiirete seeriatega, mis saavad alguse kerest ning lähevad üle pähe. Mis aga selle vea Ainari puhul kompenseerib on suurepärane distantsitunne, oskuslik vasaku jabi kasutamine, pikad käed ja reaktsioon. Nende olemasolul võib ta neid vigu endale vabalt lubada, vähemalt Eestis-Soomes poksides.

Jalgade asendil poksiseisakus on samuti 4-5 nüanssi. Esiteks oleme päkkadel, mitte baleriini kombel kikivarvul, aga kindlasti mitte ka täistallal. Teiseks, jalgade laius ei tohiks olla palju laiem õlgade laiusest, vastasel korral on raske liikuda nii tagasi kui ka külgedele. Kolmandaks, eest vaadates ei tohi poksija jalad paikneda ühel joonel vaid nende vahelt peaks mahtuma läbi näiteks üks paar mäesuuski. Põhjus elementaarne - mitte kaotada tasakaalu küljesuunas vastase rünnakut kaitstes. Veel suuskade näidet kasutades peaksid päkad paiknema selliselt, et kui suusad oleksid jalas, siis oleksid nende ninad risti -  see lisab löökidele tublisti jõudu. Põlvedest peaksid olema jalad kergelt kõverdatud, sirgete jalgadega seisame paraadil või presidendi vastuvõtul.

Kristjan Enno

Räägi sellel teemal kaasa foorumis!

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?