Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

RASKESPORT.EE PORTAAL ON UUENDAMISEL.
Osad uudised võivad olla ajutiselt kättesaamatud. Vabandame!

Avaleht Artiklid Üldfüüsiline treening Maksimumjõu ja võimsuse arendamine maadlejatel II

Maksimumjõu ja võimsuse arendamine maadlejatel II

Eelmises artiklis tõin hooajavälise jõutreeningu näidiskava ühe USA ülikooli maadlejatel. See oli treener Eric Childsi poolt koostatud ja suunatud kiirusliku jõu arendamisele ja hõlmas vastava jõuliigi arendamiseks vajalikke koormusi, kordusvahemikke ja nii stardijõudu, plahvatuslikku jõudu kui ka maksimaalset jõudu arendavaid harjutusi. Nagu teada, siis nendest kõigest kolmest jõuliigist sõltub ka kiiruslik jõud.

Kavas oli mitmeid meetodeid kombineeritud. Mõni harjutus oli puhtalt maksimaalsele jõule suunatud, mõni plahvatuslikule jõule ja oli ka kompleksmeetodil harjutusi. Kompleksmeetodil oli superseeriana kombineeritud maksimum- ja kiiret jõudu arendav harjutus. Sellist meetodit soovitab muuseas võimsuse arendamiseks kasutada ka National Academy of Sports Medicine (NASM) ühe osana oma OPT (Optimum Performance Training) mudelis. Lähenemisi ja meetodeid on mitmeid. Igaühe otsustada on, kas antud näidiskavas oli kõik omavahel optimaalselt kombineeritud.

Nüüd kui eelmises artiklis välja toodud näidiskava oli hooajaväliseks kasutamiseks, siis hooaja alguses ja vältel kasutab treener Childs rohkem traditsioonilisi superseeriatel baseeruvaid harjutustekomplekse oma maadlejatele koostatavates treeningkavades. Toon ka ühe sellise näidiskava ära:

1) Kompleks: rinnalevõtt/ eeskükk/ svung
40% x 5/5/3
40% x 5/5/3
50% x 4/4/3
50% x 4/4/3
60% x 3/3/3
60% x 3/3/3

2) Kompleks: lamades hantlitega surumine/ lamades hantlitega ''lendamine''
30% x 8/8
40% x 8/8
50% x 6/6
50% x 6/6
50% x 6/6

3) Kompleks: kangi tõmbed vastu kõhtu/ rinnale tõmbed ülalt plokil
40% x 8/8
50% x 8/8
60% x 6/6

4) Kompleks: väljaasted ette/ väljaasted kõrvale
30% x 6/6
40% x 6/6
50% x 6/6
50% x 6/6
50% x 6/6

5) Kompleks: rööbaspuudel surumine/ küünarvarte painutamine kangiga
30% x 8/8
40% x 8/8
50% x 6/6
50% x 6/6
 

6) Kompleks keha keskosale

7) Kompleks kaelalihastele

Kompleksisisesed harjutused sooritatakse ilma puhkepausideta üksteise järgi. Erinevate komplekside ja seeriate vahel on puhkepausid lühemad võrreldes eelmises artiklis toodud kavaga. Selles jõuvastupidavusele suunatud näidiskavas täpsematest numbritest juttu polnud ja kuna tegemist ''laenatud'' kavaga, siis omaltpoolt ma midagi lisama ei hakka. 

 

Kristjan Koik
personaaltreener
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?