Filosoofia

Filosoofia

PostitusPostitas Taavi » 14 Sept 2006 19:59

Filosoofia
Author: Andres
Date: 07-22-05 10:00

Tere,

Lugedes Teie jutte ja arutusi jäin ka ise mõtlema, et miks mitte üritada vastust saada ühele küsimusele !!
Küsimus siis järgmine: Kui palju õpetatakse löökide taga peituvat filosoofiat (teooriat), kui üldse õpetatakse?
Minu isiklik arvamus on, et inimene enne võitluskunsti õppimist peaks teadma ka selle taga olevat suhtumist.
Arvamus selline kuna võitluskunstide 10 käsus sees, et õpetada võib ainult tänuga vastavaid isikuid (mitte et ennast selliseks peaksin).
Kui küsimus liiga rumal, siis andge andeks vahele segamise eest, sest pole võimalust ise olnud õppida ühegi õpetaja juures. Kuid eks see ole ka rohkesti just minu enda viga.

-------------------------------------------------

Re: Filosoofia
Author: h.mm
Date: 07-22-05 10:15

Eks idamaisemates asjades rõhutakse filosoofiale rohkem, lääne kunstides vähem. Õpetuse moraalsus (st kui hulle kaake keegi treenib) on rohkem õpetajas kinni.
Aga üldiselt on nii, et mida rohkem inimene suudab mingisse asja süveneda ja ennast arendada, seda "parem" ja moraalsem inimene on ta ka üldisemalt. Tühised inimesed langevad ise trennist välja. On ka erandeid muidugi...

" Minu isiklik arvamus on, et inimene enne võitluskunsti õppimist peaks teadma ka selle taga olevat suhtumist."

Kasvatus algab siiski kodust ja see peaks juba lapsena selgeks saama, et kui sind õpetatakse trennis lööma, siis ei ole ilus seda esimese ettejuhtuva vanema daami peal proovida. Kui selline kasvatus algab alles treeningul, siis on juba lootusetult hiljaks jäädud.

PS. Ma pole päris kindel, kas su küsimusest aru sain.

Filosoofia
Date: 07-22-05 10:45

Sõna "Tühine" tuletas meelde üht lugu vanast õpetusest.
"Kord kasvas üks tamm, mis oli väga kehvalt kasvanud. Kõik kes möödusid sellest puust, mõtlesid ainult, et seda puud "mitte kusagil" kasutada ei saa, nii kidur ja väetike nägi see puu välja. Kuid ajad möödusid ja see sama puu oli saanud kasvada hiiglaslikuks ja tugevaks omasuguste seas"
Minu arusaam sellest jutust on, et isegi kui see puu polek olnud just selline nagu ta oli, poles ta suutnud ka kasvada hiiglaslikuks ja tugevaks omasuguste seas.

Ma avaldaksin nüüd midagi, mis jäi algsest jutust välja. Ma soovisingi kedagi kellega rääkida teemadel mis ainult mind ei huvita, et ennast veidike arendada.

Author: Indrek
Date: 07-22-05 11:27

Löökide ja muu võitlemise taga olev teooria on väga vajalik ja sellest räägivad ma arvan kõik...

nüüd filosoofia ja võitluskunstid on minu jaoks kaks täiesti erinevat valdkonda ja ei seostu kuidagi...

nüüd selles, kuidas inimesed paremaks saavad või kas saavad olen ma märganud väga konkreetset asja - elusates võitluskunstides, kus puudub hierarhia ja on vaba õhkkond on kõik sõbrad, kõigil on lõbus ja samas tehakse rasket tööd - nii füüsiline kui vaimne areng on päris kiire ja ülbikud tavaliselt

a) lõpetavad väga kiiresti, sest neile ei mahu pähe kuidas mingi suvaline raamatukoi neid maas minuti jooksul 4 korda alistab või siis kuidas nad kogu aeg sparris pihta saavad jne.

b) nad hammustavad huulde ja oma ego pärast kannatavad ära - varsti transformeeruvad ja saavad aru et see on puhtalt lõbu pärast - alati on keegi, kes teile tappa annab...

nüüd tma-des võib asi väga vastupidine olla.... erinevad vööd peavad ennast jumalalateks... valitseb kerjuse mentaliteet - kummardame endast kõrgemaid ja sunnime endast madalamaid või nõrgemaid enda ees lömitama jne... muidugi leiab ka toredaid inimesi... aga sellist transformatsioonilist efekti mina veel seal küll näinud pole...

nüüd saan muidugi jälle tma-mahategemisesüüdistusedkaela...

võitluskunstide 10 käsku ? mis need on ?

I.

Filosoofia
Date: 07-22-05 11:48

Tere Indrek

Te olete väga kaugel sellest, mida soovisin siin foorumis saavutada.
Vabandan, et Teie aega raiskasin.

Author: jüri
Date: 07-22-05 11:55

"aga sellist transformatsioonilist efekti mina veel seal küll näinud pole..."

mina olen näinud küll ja ka seal on väga palju toredaid inimesi. pmtteliselt on tma hierarhia jah siuke range, aga teinekord on võimalik ka seda hierarhiat niimoodi sättida, et inimene areneb oma tegevuses.
tõsi - võitlema seal reeglina suurt ei õpi, aga kuna treening võib samamoodi olla raske ja kohati ka lõbus ja päris tihti on neil kõrgematel vöödel piisavalt tarkust, et oma üleolekuga (või "üleolekuga") mitte liialt laiata siis mõnes tma klubis on ikka päris palju lahedaid inimesi kauaks pidama jäänud. :)

eks indrek ütles ise ka: "tma-des võib asi väga vastupidine olla.." ma olen sada prossa nõus - võib, aga ei pea.

teine asi on see, et ega võitluskunstiga tegelemine ei arenda küll kedagi. arendab enese kokkuvõtmine ja fun ja nii edasi. küllalt suure tõenäosusega leiaks need inimesed kes trennis ennast pingutada viitsivad endale sarnase arendava tegevuse ka väljaspool võitluskunste.

Date: 07-22-05 11:59

"Te olete väga kaugel sellest, mida soovisin siin foorumis saavutada."

ma ei saa nüüd aru - minu arvates räägib indrek teemast. äkki püüad ise veel kord teemat täpsustada? või tegid sa mingi müstilise järelduse, et indrek on vääritu tegelane? no vai not, aga äkki seletad oma loogikat laiematele hulkadele ka. hetkel ma ei näe küll varianti sind uskuma jääda.

lugupidamisega,
jüri
peab oma treenerit (ja jorgenit ja priitu muidugi ka) jumalaks ja astub tema eest kasvõi tulle.

Date: 07-22-05 12:08

Ei ole vaja vabandada Andres...

räägi parem mida sa siis tahtsid saavutada?

ja räägi natuke enda taustast ka võitluskunstide suhtes - siis on lihtsam arutada...

lol @ vääritu... :)

I.

Filosoofia
Date: 07-22-05 12:26

Vastus:

Mind lihtsalt hämmastas, et Indrek ei teadnud Võitsukunstide 10 käsku.
Sest raamat, millest mina seda õppisin oli väga jämedas kirjas kirjutatud, et sellised kirjutised peaks kaunistama iga võitlussaali seina.
Need käsud on muide välja kirjutatud Shaolini stiilis.
Ju siis pole sellised asjad ära õpitud muudes stiilides. Mina isiklikult arvasin, et siin foorumis saab rääkida igast võitluskunsti stiilist.
Nüüd, minu viga oli selles, et ma ei kirjutanud sõnagi Shaolinist ja pealegi võis see eelnev jutt tunduda vihana, kuid ma olin lihtsalt pettunud, kuna sellisel juhul ma ei saa loota, et see on tõsi, mis kirjutatakse õpperaamatutes ja kogu see jutt pööras peapeale minu tõekspidamised raamatutest.

Võibolla tuleks ka tunnistada et olen elanud kogu elu maal (eemal tsivilisatsioonist) ja täitnud seadusi, mida olen lugenud ja mida õigeks pean.
Nüüd olen paar aastat töötanud linnas, kuid kõik slängid ja võõrsõnad pole just kuigi "sina peal".
Ja mida rohkem siin vestlen, seda enam saan teada kui suur on vajadus minna õppetaja käealla õppima.
Ja vastust sooviksin saada ka elusast ja surnust, sest näiteks Tai-Chi õpetab, et kõigepealt tuleb õppida inimest ravima ja siis alles lööma.

Loodan et ei jätnud endast egoisti muljet !

Date: 07-22-05 12:30

kui juba andmiseks läks siis trüki need kümme käsku siia foorumisse.

Filosoofia
Date: 07-22-05 12:36

Kahjuks ma ei saa seda nii pea teostada, sest internet on ainult töö juures ja kodu on sellest 20 km. eemal metsade ja põldude vahel mäe otsas, kuid ma proovin järgmisel nädalal kõige varemalt need kirja panna.

Lootes veel teema ja iseenda arendust!

Date: 07-22-05 12:41

"Mind lihtsalt hämmastas, et Indrek ei teadnud Võitsukunstide 10 käsku"

ma arvan, et mitte keegi siin foorumis ei tea neid ... :)

ja kui aus olla siis ega väga paljud siin (kaasaarvatud mina ja Jüri) ei tee selliseid "võitluskunste" mida sina silmas pead...

"kuna sellisel juhul ma ei saa loota, et see on tõsi, mis kirjutatakse õpperaamatutes ja kogu see jutt pööras peapeale minu tõekspidamised raamatutest." -

paraku nii see on, et õpperaamatutele ei saa üldse loota...oma kogemus loeb...!

selle kohta mida meie teeme + elus ja surnud treeningu ja muu kohta vaata

http://www.elustreening.ee

http://www.straightblastgym.com

I.

Date: 07-22-05 12:58

Andresele
Oleks huvitav küll neid "käskusid" lugeda ja nende üle arutada. Kuigi kõlab küll juba pigem massi-religiooni moodi.

Siin foorumis saab kindlasti rääkida kõikidest võitluskunstide stiilidest. Ainult arvestada tuleb sul seda, et siin on progressiivse mõttelaadi toetajaid(võitlemise koha pealt) tunduvalt rohkem kui tradistioonidel põhinevate puritaanlike kunstide toetajaid. Sinu jutust jääb mulje, nagu sa oleksid ennast harinud just rohkem viimastes.

PS. Ma lugejaid loomulikult ei tea, aga kirjutavad siin aktiivsemalt mitte-TMA inimesed.

Filosoofia
Date: 07-22-05 13:03

Lahendus:

Indreku jutt sunnib mind hämmastama ikka enam ja enam. Sellisel juhul, kui keegi ei ole sellisest stiilist (siin foorumis) kuulnud, pole vist loota, et keegi mind aidata saab ja sellega üritan lõpetada kõik selle teema endapoolsed vastused (erandid aga jäävad).

Juba sellepärast, et ei taha olla esimene, kus õpilase jutt tuleb õpetaja jutu moodi välja. Kuna pole ühegi õpetaja käeall õppinud ja ma kardan, et ei suuda "piisavalt hea õpetaja" olla.

Date: 07-22-05 13:10

sa ajad vist käsud ja stiilid segamini. (LOL) mis puudutab stiile siis vaevalt, et sa leiad midagi millest me pole kuulnud. pane need käsud üles kui saad ja siis arutame edasi. igatahes oleks huvitav. äkki ongi mõni uus mõte või koguni mõni väärt mõte.
ja selle liiga varase "õpetajaks saamise" pärast ära muretse üldse. võitluskunste ei õpetata foorumis ja tõenäoliselt oleme meiegi sarnaseid käske keelde kuulnud siit ja sealt ja meist mõnelgi on nende kohta oma arvamus mis võib su tulevast üleminekut teoorialt praktikale pehmendada. :)
ühesõnaga - polegi vaja enne kirjutada kui paned käsud üles (loe: täpsustad oma teema). siis "õunte" pealt vaatame.
ps. aga kirjuta nad aga siia üles. kindlasti ütleb mõni käsk ka seda, et alustatu tuleb lõpuni viia ja antud juhul oleks see miinimum siis teema arusaadavaks muutmine.

Date: 07-22-05 13:11

rahu Andres...

me kõik oleme kuulnud ja teataval määral tuttavad Shaolini ja Taijiga- me lihtsalt ei tee neid võitluskunste vaid teisi...

nii et kirjutaja julgelt edasi...

I.

Author: Jorgen
Date: 07-22-05 14:04

ning Andres - reaalselt ei ole olemas ega pole kunagi olemas olnud selliseid stiile nagu Shaolin ja Tai-Chi. Need on üldnimetajad, mille alla mahub väga palju erinevat ajalugu, erinevat teooriat, erinevat praktikat ja erinevaid inimesi:)

...muidugi on see minu isiklik arusaam asjadest, aga arvan, et mul on ka mõttekaaslasi ja toetavaid fakte.

Filosoofia
Date: 07-22-05 14:32

Lubaduse täitmine veidi varem, kuna olin neid käske endaga hoopis kaasas kandnud :

1. Kes õpib võitluskunsti, peab tegema seda suure tahte ja püsivusega,
laskmata ennast häirida kõrvalistel asjadel.

2. Võitluskunsti on lubatud kasutada ainult enesekaitseks.

3. Õpilane peab austama ja ilmutama alati lugupidamist õpetaja ja vanemate õpilaste vastu.

4. Õpilane peab olema kaaslaste suhtes alati viisakas, aus ja heatahtlik.

5. Ära näita teistele oma oskusi, hoidu kõrvale igast väljakutsest.

6. Kunagi ära alutsa esimesena kaklust.

7. Ära joo alkoholi ega söö liha.

8. Õpilane peab hoiduma seksist.

9. Ära õpeta kõrvalisi isikuid, kes seda ei vääri, et ei tekiks kahju teistele.
Õpetada võib ainult väärikaid, hea südamega inimesi, kes vastavad tänuga.

10. Hoidu kurjusest, ahnusest ja kiitlemisest.

Kõik see jutt on kena ja mind saatnud mitu head aastat, kuid nüüd saan aru, et siia võiks ka lisada ühe jutu vanast Hiinast:

Kord kõnnib mööda jõe äärt ringi skorpion ja otsib ükskõik millist ülepääsemis kohta, et saada süia, kuid ei suuda leida ääretus jões ühtki kohta kus saaks üle minna. Viimaks nägi ta konna, kes ujus seal lähedal. Viimases hädas palub skorpion konnalt abi, et palun vii mind oma seljas teisele kaldale, sest siin pole enam söögipoolist ja ma suren kui teisele kaldale ei lähe. Konn aga on vastu ja lausub: sa salvad mind kui mulle selga tuled. Skorpion aga lubab kindlalt et kui konn teda üle viib siis ta ei mürgita konna - elupäästmise eest. Lõpuks jääb konn uskuma ja võtab skorpioni endale selga. Ujub siis konn nagu oskab, kuid umbes jõe keskel skorpion siiski salvas konna ja nad mõlemad uppusid.

Nüüd siis sellest, kuidas mina sellest aru saan: Kuna skorpioni loomuses on tappa, siis konna ellu jättes, oleks ta loobunud oma olemusest ja poleks saanud olla skorpion.

Date: 07-22-05 14:55

"1. Kes õpib võitluskunsti, peab tegema seda suure tahte ja püsivusega,
laskmata ennast häirida kõrvalistel asjadel."

Aga mille tegemisel ei ole soovitav asjasse korralikult süveneda? Absoluutselt kõige heaks tegemiseks on vaja süveneda.

"2. Võitluskunsti on lubatud kasutada ainult enesekaitseks."

Noh teisi võib ju kah kaitsta...

"3. Õpilane peab austama ja ilmutama alati lugupidamist õpetaja ja vanemate õpilaste vastu."

Inimene võiks mingil määral austada kõiki, kes teda austavad. Õpetaja ja vanemad õpilased peavad ka sind austama. "Mina olen kõige kõvem ja ma ei austa kedagi" põhimõte ei kuulu tänapäeva.

"4. Õpilane peab olema kaaslaste suhtes alati viisakas, aus ja heatahtlik."

Kuidas siis veel?

"5. Ära näita teistele oma oskusi, hoidu kõrvale igast väljakutsest."

Väljakutsed viivad elu edasi. Kui on mõeldud duelle, siis võibolla küll... Mis oskuste näitamisse puutub, siis teiste õpetamine on pigem positiivne. Kelkimine oma oskustega ka muidugi teine asi.

"6. Kunagi ära alutsa esimesena kaklust."

Mõnikord on siiski parem lüüa esimesena kui tahad võita. Vaimselt võis kaklus muidugi juba varem alata.

"7. Ära joo alkoholi ega söö liha."

Inimorganism vajab normaalseks toimimiseks lihavalke. Ka vahel mõõdukas alkoholi tarbimine ei tee halba, aga pole ilmselt kohustuslik.

"8. Õpilane peab hoiduma seksist."

Võibolla tippsportlane nädal enne OMi ei seksi, aga muidu BS.

"9. Ära õpeta kõrvalisi isikuid, kes seda ei vääri, et ei tekiks kahju teistele.
Õpetada võib ainult väärikaid, hea südamega inimesi, kes vastavad tänuga."

Millegi näitamine ei pane teist midagi oskama. Oskus tuleb raske treeninguga ja kui inimene viitsib treenida, siis ju ta on seda oskust väärt.

"10. Hoidu kurjusest, ahnusest ja kiitlemisest."

Tore oleks.

"Kõik see jutt on kena ja mind saatnud mitu head aastat"

Ilma seksi ja lihata...vaene mees.

Aga üldiselt on suur osa "käske" täiesti tavalised meie ühiskonna moraalipõhimõtted va mõned tagurlikud ja ajaloo prügikasti kuuluvad totrused.

Date: 07-22-05 15:03

7. Ära joo alkoholi ega söö liha.

8. Õpilane peab hoiduma seksist.
--------

need kaks on küll ehe huumor... :)

ma olen neid isegi lugenud...need olid kas kunagi ajakirjas Atleet või siis olid nad mingi eesti wu shu klubi koduleheküljel...

osad neist on elementaarsed käitumisreeglid ja eelpoolnimetatud 7 ja 8 (eriti 8 muidugi) on ehe huumor

küsimus on pigem:

miks peaks võitluskunstiga kaasas käima mingid KÄITUMISREEGLID? kui eeldada, et võitluskunst arendab paremat inimest (ehk siis n-ö voorust) siis mille jaoks on vaja veel käitumisprintsiipe?

siin on vastuolu, sest üldiselt voorustepõhised eetikasüsteemid ja printsiibieetikad omavahel korraga kooskõlas väga hästi eksisteerida ei saa ja ei olegi nagu põhjust...

ja see mõistujutt on küll suht täiesti sisuta... skorpion oleks võinud oma loomusel lasta ka teisel pool kallast esile tulla ja ise ellu jääda...aga kuna nad mõlemad uppusid siis läheb see rohkem absurdi alla...

I.

P.S

Eesti wushuklubide lehekülgedelt leiab sellised reeglid:

Õpilane peab jätkama treeningut vaatamata raskustele, väsimusele ja vigastustele, ning peab samuti:
1 Olema kõikumatu ideoloogias;
2. Hoidma end heas füüsilises vormis kõigis tingimustes;
3. Omandama vilumuse;
4. Ei tohi kunagi treeningust kõrvale hoida;
5. Andma parima võistlustel.

jällegi suht sisutühjad minu arust......õpilane peab... no cmon... eriti tahaks teada, kas 2 kehtib ka treeneritele?

Filosoofia
Date: 07-22-05 15:40

Vastused on väga vastuvõtlikud ja asjakohased.

Tuleb tõdeda, et ega minagi neid kõiki täida, sest see oleks vaimselt ja füüsiliselt üsna piiripidi käimine, kui mitte ületamine.
Mina tooksin esile just: 1; 2; 3; 4; 9 käsku. Kuid teise käsu möönduseks on tõesti et ka teiste kaitseks võib välja astuda.
Kuid Teie soovisite kõiki käske ja ma kirjutasin need.
Ja need jutud ei ole minu arvates "absurd". Pealegi see jutt viib ainult tülini, sest kes ei kaitseks oma tõekspidamisi.

Filosoofia
Date: 07-22-05 16:13

Vastus h.mm:

Ilma lihata siiski elada ei saa, sest Eestis on juba selline kliima, inimene vajab rasva et üle elada talv. Võibolla mõnes soojemas kohas siiski on võimalik olla ilma lihata. Eestis elades aga mina ei suutnud.

Muide kas oleksite nii kena ja avaldaksite oma nime.

Author: Mihkel
Date: 07-22-05 16:49

sry et siin läbustan kuid näiteks eestis nii sa elada ei saa ilma liha söömata.
Talvel just eriti, nt mõtle eskimode peale. Kui need oleksid ilma lihata ja sööksid ainult juurikaid, kaua nad vastu peaksid?
Ja näiteks kui jälgid kasvõi hiin/jaapani toitu on seal traditsiooniliselt juba liha ka sees. eks igaüks teab ise mida arvab.

Date: 07-22-05 16:52

ei see jutt ei vii tülini...

ja tõekspidamised EI OLE kivisse raiutud (isegi kui inimene ise tajub, et nagu oleks saavad need ju tegelikult muutuda ja muutuvadki) :)

ja see mõistujutt minu arust langes absurdi alla kuna seal ei ole nagu mingit konkreetset asja, mida ta ütleks.... samuti pole ta minu arust võrreldav zeni koanidega (enne kui keegi väidab, et ka neist ei saa sellist mõtet leida)

sest miks ikkagi skorpion pidi lambist keset jõge nõelama konna kui ta oleks võinud seda teha:

a) kohe kui konnale selga istus
b) siis kui konn ta üle viis nii et ta oleks ise ellu jäänud...ja konna nahka pistnud... eeldusel, et konn kvalifitseerub toiduna

ok nüüd ma natuke ikkagi mõtlesin veel selle jutu üle... raske raibe teine mõista...midagi isegi siin nagu oleks:

"Skorpion aga lubab kindlalt et kui konn teda üle viib siis ta ei mürgita konna - elupäästmise eest. Lõpuks jääb konn uskuma ja võtab skorpioni endale selga. Ujub siis konn nagu oskab, kuid umbes jõe keskel skorpion siiski salvas konna ja nad mõlemad uppusid."

mingi mõtteraasukese saab leida sellest, et kuna skorpion salvas konna just jõe KESKEL mitte alles pärast seda kui ta oleks olnud konna poolt üle viidud siis Skorpion iseenesest EI murdnud oma lubadust - st. ta lubas konnale, et ei mürgita konna siis kui konn ta üle viib.... jõe keskel polnud aga konn veel teda üle viinud...ja niisiis ei murdnud skorpion oma lubadust...

kui nüüd eeldada, et skorpion oli sügavalt eetiline olend, kes käitumisprintsiibina nägi oma lubadustest kinnipidamist siis käitus ta suure ja vastupandamatu (olemusliku kui soovite) kiusatuse tõttu konna ikkagi salvata äärmiselt moraalselt, sooritades salvamisakti keset jõge niiviisi oma konnale antud lubadust murdmata...

nüüd mida see siis mõistujutuna meile võiks öelda :s

noh võib-olla seda, et "ära usu hundi/skorpioni juttu...või siis usu, aga kontrolli, kas hundil äkki mingi kahtlane võimalus oma lubadustest kõrvale hiilida (mis sest et oma elu hinnaga)"

alternatiivseid tõlgendusi sellele loole paluks, sest see on ikkagi suht huupi antud?

I.

Date: 07-22-05 16:59

no ma arvan, et te võite ju huupi lahmida, et Eestis ei saa...

mina ei viitsi hetkel, aga ehk Jorgen otsib teile mõne teadusliku uuringu, kus on näidatud et kliimast sõltumata võib täiesti edukalt ilma loomse päritoluga valguta hakkama saada - sojavalgus on kõik asendamatud aminohapped olemas (see on tõenäolisem variant)

või siis leiab mingi uuringu, mis näitab vastupidist (väga ebatõenäline)

ja muideks LIHAST loobumine ei pruugi tähendada üldse täiesti loomse päritoluga valgust loobumist (piimatooted, muna) nii et Eestis pole küll mingit probleemi ilma liha söömata talve üle elada (kui tahate toome empiirilisi näiteid inimestest, kes ilma lihata julgelt talvesid üle elavad :) )

ja loomarasv ei ole nüüd küll see mida inimene talve üleelamiseks vajab...

müüdid müüdid...

I.

Author: Marko
Date: 07-22-05 17:54

hmmm need võitluskunstide 10 käsku on kyll suht koht mõttetud minumeelest....asi ei pea käima koguaeg läbi mingite käskude ja keeldude iga inimene peab ise aru saama mis õige ja mis vale.....ja seda peab talle õpetama ja suunama treener..........lihtsalt võitluskunsti õppides ei tohiks olla mentaliteet et soov kellelegi peksa anda vaid pigem end kaitsta ja ka teisi jne ok jama teema tegelt

Date: 07-22-05 18:22

ei ole ju nii jama teema....

saab mõelda selle üle... ka sina ju mõtlesid natuke selle üle...

:)

Author: margus
Date: 07-22-05 23:00

Võitluskunsti kümme käsku on sama, nagu ärieetika kümme käsku või lastekasvatamise kümme käsku, see tähendab kirja on nad pandud suhteliselt hiljuti ja kontekstist välja rebitult (nagu näiteks samuraikoodekski). Üldjuhul on igasugused kümned käsud (muideks ka piibli omad) lihtsalt kellegi poolt kokkuvõetud TOP TEN tema arvates kehtivast universaalsest kombestikust.
Tai-chi tähendaks tõlkes lihtsalt kätt ja jalga, see tähendab, et algselt ei olnud võitluskunstidel sellist isoleeritud tähendust nagu praegu, ja tuhat aastakest tagasi ei saanud eristada ka stiile selliselt kui täna: pealtvaatajale oleksid nad tundunud suhteliselt sarnased: kõigis löödi, püherdati maas, kägistati jne. Samas tehti ka meditatsiooni, kutsuti appi taevaseid jõude jne, kusjuures kõik oli üks treeningkompleks, mille eesmärgiks oli ÜLDINE kasvatus, mitte ainult võitlusväljal parem olemine. Shaoliniga sama lugu. See, et näiteks karate-stiilid näevad välja tänase karate moodi ja aikido enda moodi, on kõik XX sajandi moderniseerimise tulemus. Igal õpetajal olid omad käsud ja paljud neist olid kindlasti ka sarnased. Näiteks kui Jüri teeks võitluskunsti TOP TEN-i ja Jorgen, siis kindlasti paar tükki kindlasti kattuksid. Ühinen arvamusega, et mingeid ühtseid graniitiraiutud käske ei tea küll keegi. Aga vist läheb enda kordamiseks.

Konn ja skorpion võiksid seostuda tänapäevase vabaduse temaatikaga. Sulle võib tunduda, et on vabadus valida nii või naa, aga jõe keskel käitud sa ikkagi (teinekord eneselegi ootamatult) nii, sest looduse (või loomuse) vastu ei saa. Ja ka võitluskunstide varjatud idee on mõnel ajajärgul ja kultuuris olnud just see, et äkki siiski saaks. Ega seda muidugi eriti kontrollida pole võimalik, samuti ka ümber lükata.

Lihasöömisega on sedasi, et inimese elutegevuseks liha ei ole obligatoorne. Mõne haigusilmingu puhul suisa kahjulik. Aga ilma lihatoiduta kellestki Indrek Pertelsoni ei kasva. Ka Indrek Neivelti mitte. See, kas ühiskond tingimata tippsportlasi või pideva mittefüüsilise ülekoormuse all olevaid inimesi vajab, on teine teema. Laste loomsete valkude vajadus hoopis kolmas. Netist võib leida seinast seina arvamusi.

Date: 07-23-05 00:32

CAN'T HOLD BACK.... MUST KILL FROG...

...But the frog is good to us, frog protects us! No! Frog cheats us... Frog LIES to us... KILL EM!

Author: firestarter
Date: 07-23-05 14:29

kunagise entomoloogina ma tahaks siia vahele öelda, et sellised jutud nagu see «skorpion ja konn» on tore lugeda küll, aga nad on väga tihti konstrueeritud ilma igasuguse teadmiseta sellest kuidas loomad käituvad. skorpion ei ela läbi suuri hingelisi kõhklusi kui kellelegi on põhjust astlaga virutada. a skorpion äigab sellega siis kui teda rünnatakse või kui tal on vaja toit rajalt maha võtta. näljasurma nad väga ei karda, väidetavalt elavad nii mõnedki liigid neist ilma toiduta edukalt pool aastat kuni isegi aasta. skorpionid söövad enamasti teisi lülijalgseid, st, putukaid, sajajalgseid, ämblikke, teisi skorpione, aga ka tigusid, sisalikke, konnasid ja hiiri. kipub olema nii, et mida suurem ja tugevam ja suuremate sõrgadega on liik, seda nõrgem on tema mürk. ja vastupidi. kui nüüd konn juba skorpioni teele sattus, oli loomal süia küll ja polnd mingit põhjust hakata ette võtma midagi nii arulagedat nagu üle suure vee minemine [skorpionid on kuivade elupaikade loomad, nagu me teame]. ja on suht kindel, et lähema poole aasta jooksul oleks sinna sattunud ikka jälle mõni ämblik või hiir, keda siis süia. ühesõnaga, väga antropomorfselt ja skorpioni vaatepunktiga asjale üldse mitte arvestav lugu.
kui nüüd teha õel järeldus, siis võiks öelda, et kui vanadel võitluskunsti-vagajuttude rääkijatel asjast paremat arusaamist polnud kui sellel skorpioni ja konna loo väljamõtlejal, siis tuleks enamik neid jutte veega alla lasta :)

Date: 07-23-05 14:48

LOL... :)

Date: 07-23-05 16:46

Kes pagan see väitnud on, et vanade võitluskunstide meistrid seda jutustanud? See lugude jutustamise ja mõistukõnede rääkimise värk ei olnud võitluskunstide meistritele kindlasti mitte rohkem omane kui muudele ühiskondlikele grupeeringutele. Lihtsalt kena äraleierdatud lookene, nagu paljud teised ja selliste lookeste olemasolu on XX sajandi võitluskunstidega rohkem või vähem kaasaskäinud.
Või et skorpionil polegi hingeliigutust? No ilma Firestarteri kommentaarita poleks ükski foorumikülastaja seda küll uskunud, nagu sedagi, et skorpion kuivamaaloom on.

Date: 07-23-05 16:50

ikkagi tahaks mingit mõistlikku tõlgendust sellele loole... mida ikkagi vanad hiinlased sellega mõelda võisid...

sest see minu tõlgendus on rohkem loo kallal norimine... vaevalt et vanad hiinlased seda niiviisi mõtlesid...

I.

Author: Scorb
Date: 07-23-05 19:25

lihtsalt tahtsin 2ra tuua ei ole lugenud k6ike mis siin kirjas

et Indrek OMG selle lause kohta
"
nüüd filosoofia ja võitluskunstid on minu jaoks kaks täiesti erinevat valdkonda ja ei seostu kuidagi..."

minu jaoks on filosoofia igas l88gis mida teen ... seda ei pea 6ppima raamatust .. see rohkem nagu n2htamatu n66r millest saad kinnni v6ta kui v6itluskunst mida 6ppid on sullle ja siis l2hed sellega kaasa ... aga kui sulle ei ole m6eldud V6itluskunstid siis hakkad tydinema(suunatakse teise tee peale)

ma arvan et inimene kes teeb v6itlus kunste hingega on ta ka saanud v6itlus kunstitest oma elus filosoofia,hea tahtlikus jne on lihtsalt idamaiste v6itlus kunstide ... kas v6i raamatust 6ppides ja kuis see ala on sulle m6eldud saad sa selle filosoofia k2tte ... :)

v6i on tegu minu noorusest tingitud romantilise m6tlemisega :D
PS! kummardamine, tratitsioonid jne. on minu jaoks rohekm kunsti rikkastav kui inimesi kinni hoidev kui on vaba aeg siis me ikka naerame trennis ja teeme igast pulli aga treeningu ajal peaks ikka 6petaja h22l kostma mitte et keegi r22gib kos temaga. ja kuna 6ppitakse ikak teist inimest vigastama/tappma .. pole mitte mingi nalja suhtumine eriti tere tulnud kuna naljatades v6idakse treening parkner vigaseks teha.

Date: 07-23-05 19:49

Scorb...

sa peaksid esmalt välja uurima, mis asi on FILOSOOFIA... see ei ole päris sõnakõlks mida iga asja kohta kasutada...

mina ütlen, minu jaoks on need kaks eri asja kuna ühte ma õpin ülikoolis ja teisega tegelen niisama ja neil ei ole mingit sellist seost nagu kõik ette kujutavad...

kindlasti on sinu noorusest tingitud mõtlemisel oma roll.... keegi ei räägi ka trennis koos treeneriga kui nad on seal, et tõeliselt õppida... selleks ei ole vaja ranget korda...

ja nüüd tõsisemalt .. kui sa

a) arvad, et mida te tõepoolest teete on õppida inimesi vigastama või tapma siis vajad tõsist doosi ravimit nimega reaalsus, mis su maa peale tagasi tooks

b) kui sinu või teiste MOTIVATSIOON on trennis õppida kedagi vigastama või tapma siis peaksite tõsiselt järele mõtlema ISEENDA vaimse tervise huvides miks te ikkagi tahate sellist asja teha...

Tervitused,
Indrek

Date: 07-23-05 22:37

eh ... kahjuks vot ma k2in sellises trennis kus 6petataske ennast kaitsma k2te ja jalgadega .. ja kaar l88k p2he v6ib inimese tappa .. l88k k6rri v6ib ka inimese tappa et jahm .. whats the point ... teile ei 6petata seda trennis ? kuidas siis teile 6petataske ennast kaitsma s6na s6dasi v6ib 6ppida v6itma ylikoolis:) aga v6itluses on kasulik syya sinna kus inimene kaotab hetkeks tegutsemis v6ime,et saaks minema joosta kuid need kohad on kahjuks ohtlikud ryndaja elule

ja motivatsioon ei ole see et teist vigastada vaid see on enese kaitse .. ja kuna me teame et neeed tehniakd on nii ohtlikud siis see teadmine hoiabgi meid eemal kaklusest ... aga muidugi kui teil ei 6petata vastasele ohtlike tehnikadi(mis v6ivad neid vigastada,halvemal juhul tappa) siis ma saan aru miks ei ole vaja tratitsioone ja instruktorit pole ka kuulata 6ieti vaja vaid selle ajal on hea teha yks tervislik nali ..:) couse when you do somthing wrong you cant heart anyone anyway with that move :)

Date: 07-24-05 04:24

kuule sul on ikka tõsiseid düsleksilisi probleeme... ja eriti ikka aru ka ei saa millest sa kirjutada üritad...

Date: 07-24-05 10:24

margus kirjutas:
«Kes pagan see väitnud on, et vanade võitluskunstide meistrid seda jutustanud?»

seda ei olegi keegi väitnud, ja ka mina ei väitnud seda. sa peaksid tähelepanelikumalt lugema.

margus kirjutas:
«Või et skorpionil polegi hingeliigutust? No ilma Firestarteri kommentaarita poleks ükski foorumikülastaja seda küll uskunud, nagu sedagi, et skorpion kuivamaaloom on.»

kõigepealt, kas sa ilma minu kommentaarita teadsid, kuidas sõrgade suurus ja mürgi ohtlikkus skorpionidel seotud on? võibolla see päästab ühel päeval su elu, et sulle tuleb meelde, et kümme aastat tagasi lugesid sa mingist foorumist, et just väikeste sõrgadega skorpioni nõelamist tuleb eriti karta. ja edasi, oled sa oma teadmistes ikka väga kindel? oled tudeerinud lülijalgsete psühholoogiat, et tead öelda, et hingeliigutuse puudumine neil on üldtuntud fakt? skorpion kannab oma poegi seljas ja võitleb nagu metslane, kui keegi neile viga tahab teha. ütled et see on instinkt? aga äkki ei ole, äkki on tal nendesse väga isiklik hingeline suhe? arvad et tängulisse närvisüsteemi ei mahu hingeliigutus ära?

ja kui ma ütlen et ordoviitsiumis jalutasid isegi saaremaal ringi kahe meetri pikkused veeskorpionid, kuidas siis kuivamaaloomaga asi on? pealegi, kuivade elupaikade loom ja kuivamaaloom on kaks väga erinevat asja, üks viitab biotoobieelistusele, teine on üldmõiste ja käib sama hästi nii skorpioni kui ka maismaatigude kohta [esimene armastab üldjuhul kuiva ja teised üldjuhul märga]

peamine, mis ma öelda tahan, ei maksa ülemäära üldteadmisi usaldada. need veavad enamasti alt sest koosnevad suuremalt jaolt asjatundmatust lobast. see kehtib võitluskunste puudutavate vestluste kohta ka ja väga hästi kehtib see näiteks nende 10 käsu kohta mis selle teema tekitasid. ka need on üldsõnaline ja keele lobisevasse pinnakihti kuuluv jutusaba, millel ei ole suuremat pistmist võitluskunstide sisuliste aspektidega.

Date: 07-24-05 11:26

Indrek ja sul on probleeme võõrsõnade tundmisega:)
Selle nimi on DÜSGRAAFIA. See, mis düsleksia on võid nüüd ise välja mõelda:P

Date: 07-24-05 13:01

onon .. ja kui sina(indrek) mind selles aitama ei taha tulla .. siis pole m6tet sellest sul siin r22kida:P:)

Date: 07-24-05 13:26

vaata kellaaega Jorgen... hea et ma sellegi võõrsõna välja pigistasin...

jajah.. .düsgraafia muidugi, mitte düsleksia :)

Date: 07-24-05 13:41

No selge Scorb. Siis me enam kirjapildist ei hooli. Aga su jutt jäi tõesti segaseks.

Tooksin sisse jälle autokooli näite (mis ennegi edukalt enda funktsiooni täitnud). Autokoolis õpime autoga sõitma. Ma tean, et autoga inimestest üle sõites võib inimese koguni tappa. Aga kus on autokooli traditsioonid? Autokooli aukoodeks? Kas selleks, et paremini autoga sõitma õppida ja mitte inimestest üle sõita on vaja ühist ritualiseeritud tervitust sõiduõpetajale? Ja nii edasi...

Samamoodi ma tean, et kui ma kägistust kaua peal hoian, siis inimene enam ei ärka. Või kui hästi vastu lõugu virutan, siis võin nokki lüüa. Või, et kui maaslamajat korduvalt jalaga pähe taguda, siis võib pea katki minna. Mis on sellel pistmist sellega, kas ma olen trennis viisakas, kas ma söön liha, kas ma kummardan originaalse treeneri pildi poole.

Date: 07-24-05 14:34

"Samamoodi ma tean, et kui ma kägistust kaua peal hoian, siis inimene enam ei ärka. Või kui hästi vastu lõugu virutan, siis võin nokki lüüa. Või, et kui maaslamajat korduvalt jalaga pähe taguda, siis võib pea katki minna. Mis on sellel pistmist sellega, kas ma olen trennis viisakas, kas ma söön liha, kas ma kummardan originaalse treeneri pildi poole."

ja jätkates vana teemaga ... kägistus võib tappa ja lukud võivad vigastada.. .siis keegi ei suhtu sellesse nii Scorb... ja kellegi MOTIVATSIOON ei ole seda teha selleks et õppida tapma või vigastama = me ei õpi kedagi tapma ega vigastama...

kui sa suhtud võitluskunsti õppimisse nii nagu sa varem kirjutasid siis ma arvan, et sul on tõsiseid probleeme motivatsiooniga - miks sa seda ikkagi teed? ja kui treener propageerib sellist suhtumist siis mina sinna trenni ei läheks...

nagu Priit kunagi kirjutas seda mida Matt ütles: alati enne trenni valimist tuleks vaadata, kas sa paneksid sinna trenni oma lapse... kui ei... siis mille kuradi pärast peaksid sa ise sellises õhkkonnas viibima...

I.

Author: Peep
Date: 07-24-05 16:38

Indrek kirjutas: "nagu Priit kunagi kirjutas seda mida Matt ütles: alati enne trenni valimist tuleks vaadata, kas sa paneksid sinna trenni oma lapse... kui ei... siis mille kuradi pärast peaksid sa ise sellises õhkkonnas viibima...".

Hästi öeldud:-)

Date: 07-24-05 20:22

>Tooksin sisse jälle autokooli näite (mis ennegi edukalt enda funktsiooni >täitnud). Autokoolis õpime autoga sõitma. Ma tean, et autoga inimestest üle >sõites võib inimese koguni tappa. Aga kus on autokooli traditsioonid? >Autokooli aukoodeks? Kas selleks, et paremini autoga sõitma õppida ja mitte >inimestest üle sõita on vaja ühist ritualiseeritud tervitust sõiduõpetajale? Ja >nii edasi...

Hea n2ide ;) Jorgen. Kuid kuna mulle meeldivad siiski idamaised v6itluskunstid siis mulle,pane pahaks v6i v6ta heaks, meeldivad ka tratitsioonid selle juures. Kuna ei 6ppi seda yksnes enesekaitse jaoks. Kui tahaks reaalset enesekaitset l2heks Elustreeningusse. Kuid,kui v6tta 2ra traditsioonid siis arvan et idamaa v6itluskunstid pakuvad siiski vaimselt rohkem kui Valgemehekunstid bjj,mma jt

Date: 07-24-05 20:31

PS. Indrek
.Meile lihtsalt teavitatakse ennem kui me uut tehnikat 6ppima hakkame ,et see v6ib vigastada inimese jalga,p6lve v6i teisi luid liigeseid. Kuna muidu m6ned nooremad ja aktiivsemad hakkavad kohe seda tegema sellisel kiirusel mis seab ohtu paarilise liigese/luu. Kuid, kui on ette 8eldud siis nad on v2he ette vaatlikumad ja teevad algul aeglasemalt,et n2ha paarilise reaksiooni.

Meie trennis siiski teadvustame endale ,et need tehnikad on ohtlikud ja neid tuleb kasutada 22rmistes tingimustes,vot seda propageerib ta(6petaja) .

Date: 07-24-05 21:32

oeh..

Author: m
Date: 07-24-05 21:56

sry et teemat spolgin aga mis ala scorb teeb

Date: 07-24-05 22:10

rykyu-d

Date: 07-24-05 22:21

Scorb see on ju normaalne, et sellistest asjadest räägitakse. ERITI noorematele harrastajatele. Aga mis on sellel pistmist traditsiooniga?

Ja ma arvan, et näiteks kristlus või islam või üldse mingisugune korralik religioon pakub vaimselt veel rohkem... või filosoofia vms...

Date: 07-24-05 22:49

Jorgen: "Aga mis on sellel pistmist traditsiooniga?"

a tegelikult tahaks ma küsida veel ühe küsimuse - mis on meie traditsioonilistel võitluskunstidel üldse tegemist tegelike traditsioonidega? kaldun arvama, et suur osa nendest "traditsioonidest" on kaunis värsked ja välja kujunenud poolel teel euroopasse. lahe oleks kui keegi oskaks sellele vastu vaielda või siis takka kiita ja mu usku faktidega tõestada. kõige lihtsam näide on muidugi kuulus karate lause
KARATE NI SENTE NASHI KARATE WA SENTE NARI!
<karates>
kopisin teemast: http://forum.Riveta.ee/bin/read.php?f=19&i=1816&t=1816
(selle teema all ma näiteks ise veel esindan osalt seisukohti millest olen praeguseks võõrdunud)

kaldun arvama, et nii nagu filosoofial mida peab silmas nt scorb pole midagi pistmist filosoofiaga nii pole ka kohalike võitluskunstide traditsioonidel õiget põhja all. või noh, kuna me teame kui paljud tma õpetajad räägivad lihtsalt mingeid sõnu ja müüte siis võib seda [sisuliste traditsioonide puudumist] suhteliselt rahulikult tõeks nimetada.
muidugi / kindlasti on meeldivaid erandeid

kümmet käsku pole ilmselt vaja enam kommenteerida. skorpionilegendi kohta ootan minagi mingit tõlgendust mis seda viletsalt komponeeritud lugu veidigi vabandaks.

Author: to scorb
Date: 07-25-05 00:18

kle tolgus mis see "teie" trenn siis on mingi karatee ve? mehed see ikka suht hale nagu:))

Date: 07-25-05 00:21

Kuule mees nii nüüd ka ei maksa...
Julged niiviisi küsida, küsi oma nime all.

Date: 07-25-05 00:43

nukker...mingid to-d möllavad...

Author: to
Date: 07-25-05 00:47

mis nimi siin muudaks?võin ju panna artur või joosep või whateva:))) aga kara jääb ikka haledaks

Date: 07-25-05 01:26

Nop, pole karate. Ryukyu kempo on need on yksteisest suht kaugel ja erinevad asjad :)

Author: to
Date: 07-25-05 01:50

no siis on teine asi:)) võtan sõnad tagasi

Date: 07-25-05 09:36

noh ega nad nüüd meie vaatekohalt vaadates nüüd nii erinevad ei ole...

Filosoofia
Date: 07-25-05 13:09

Tere !!

Olen nüüd veidi aega foorumist eemal olnud ja näe mis teemast "Filosoofia" välja kujunes. Kuid nüüd, kui reedel lugesin vastuseid, mis saadeti, siis kõik see pani tegelikult üsna hästi "löökide taga peituva" teooria üle mõtlema.

Nüüd siis püian selgitada, mis nädalavahetusel leidsin LIHA kohta, kus on ainult 15-20 % valku, ning selle teema kohaselt on kõige valgurikkad: juust ja kaunviljad, mis sisaldavad kuni 25 % valku. Rasva sisaldus on lihas kuni 55 %, samas kui võil ja margariinil on kuni 83 % ja taimeõlil kuni 99,7 %. Süsivesikuid sisaldavad aga tangud 75 % ja mesi kuni 85 %.
Selle pikka jutu põhimõtte peaks jääma raamidesse, kus liha on teisejärguline tarbimist vajav toit. Liha sisaldab aga kõige rohkem fosforit, mille otstarve inimese elus jäi raamatut lugedes siiski saladuseks.
Kuid, mis peamine - liha pole asendamatu.

Loodan siiralt, et nüüd sai ära selgitatud reedel liiga rutakalt kirjutatud vastus, et liha on asendamatu Eesti tingimustes. Mina püian nüüd alustada uuesti lihast loobumist, kuid mõningate lihatoodete tarbimist siiski jätkan (väikeses koguses).

Nüüd siis vastus Indrekule. Kui minul jäi midagi arusaamatuks kõigi nende mõistujuttude ja mõtteterade vahel mida kuulsin, siis lohutasin ennast Eestist pärit lausega -

"Pole mõttetuid hetki, ei aegu.
Mõte ise ei pruugi selguda praegu."

Kui nüüd hästi püüda, siis saab sellest lausest hea vastuse.

Tõele au andes, oligi minu eesmärk siin saada vastust. Kui palju pööratakse võitluskunste õpetades tähelepanu löökide taga peituvale teooriale, mitte filosoofiale? Ma ei osanud lihtsalt küsimust õigesti väljendada ja olen seega vastutav teie raisatud ajas - minu jaoks.

Minu lugupidamine Indrekule ja h.mm`le, kui see viimane nimi nüüd õigesti sai kirjutatud. Mina sain endale vastuse, et filosoofial ja teoorial on väga suur vahe ja kuidas on väga hästi öeldud lause

Pole olemas halba õpilast on vaid halb õpetaja.

Olen väga tänulik, et sain siin arutleda.

Kõike head !

Kuid ma olen vist juba mitmendat korda püüdnud siin "lõpetada" vestlust aga miski siin foorumis on liiga paeluv, et lihtsalt lahkuda ja lõpetada vastamine. (see võib olla ka minu puuduseks, et ei suuda vastamata jätta, kuid ma üritan ennast parandada).

Date: 07-25-05 13:15

kui sind miski huvitab siis miks sa peaksid sellest loobuma? eks siin sellepärast käiaksegi, et leida mõtteid mis aitaks oma peas toimuvat korrastada.

Date: 07-25-05 14:20

ei pea ju lõpetama...

kõigest ei tule loobuda Andres... :)

pigem just teha kõike mõõdukalt ja hingega :)

I.

Date: 07-27-05 23:55

Firestarterile.
Ei ole kindel. Aga kui talle (sellele skorpionile) hingeliigutus omane on, siis on võiks talle omane olla ka sügav võitlus selle instinkti vastu, mis käsib tal konna põhja lasta. Muideks, näiteks tegelikult karu metsas ei räägi nii palju, nagu Puhhis. Tänan sügavtõsise õppetunni eest skorpioni sõrgade kohta. Saaremaad kui sellist ordoviitsiumis ei eksisteerinud. Sõna süia eesti keeles ei eksisteeri. Kui midagi käis sinu hariduse või au pihta, siis vabandan.
Eks igasugu lugudes kujutata ikka asju piltlikult nii, nagu eeldatakse enam-vähem keskmist (võib-olla ka vähe rumalamat) inimest asja ette kujutavat. Täppisteadlase sekkumine on kindlasti väga tervendav.

Author: Tõnis
Date: 07-31-05 19:04

Mina sain konna-skorpioni loost aru järgnevalt: skorpion tõmbas konna tillist ja hukutas ta, kuid tõmbas endale sõnamurdmisega ühiskonna silmis vee peale :)

Iga mõistulugu annab sajal moel tõlgendada - üks tuntud raamat on minu arust sadu mõttetuid arutelusid kergitanud, selle nimel jagatavatest teaduskraadidest rääkimata. Siin veel üks mõistulugu:

Üks valge sulestikuga kana tuli kuuri alt välja ja nägi kümmet tera. Kana ei osanud otsustada, millist tera valida ja hoidumaks uisapäisa tegutsemisest mõtles pool päeva, enne kui ühe ära sõi. Teised kanad ootasid huviga tema otsust parima tera suhtes ja hoidusid ülejäänud teri nokkimast. Ka kukk jälgis seda kana kõrvalt, armus temasse kõrvuni ja soetas temaga kolmkümmend muna...

Ja kuidas siis seda võitluskunstide seisukohalt tõlgendada?

Author: Kathi
Date: 08-02-05 01:42

Mis sellesse liha-juttu puutub, siis selle mittesöömine pole tõesti elu ja surma küsimus (isegi Eestis), aga organismile on siiski kasulikum kui liha teatud määral siiski tarbida... väidab väga normaalne raamat "Normaalne söömine" - usun biokeemikuid ja toitumisteadlasi rohkem, kui mingit suvalist lahmimist. Peale selle on liha ju nii nämm:)

"Inimese segatoidulisus on evolutsiooniline reaalsus. See on evolutsiooni tulemusena kujunenud kohastumus: inimese hammastiku ehitus, seedekulgla pikkus, seedenäärmete talitlus, seedeensüümide koosseis, seedekulgla mikrofloora, roll ja koostis, söömise sagedus, korraga tarbitava toidu hulk, toitainete omastamisega seotud hormoonregulatsioon jne."

Author: rx
Date: 08-05-05 11:25

Täitsa filosoofia suhtes offtopic aga liha kui valgurikast toiduainet peaks kindlasti sööma eraldi - (2-3 tunnise vahega vähemalt) süsivesikuterikastest (kartul, riis, leib).
Ikka liha (ja näiteks juustu) ja salatit koos.

Author: Tõnis
Date: 08-05-05 13:25

Filosoofia on tõesti pigem see, kas on eetiline liha süüa :), kui see, mida ja kui palju süüa. Kuid siiski:

See valgu ja süsivesiku teema on palju arutelusid kergitanud, kuid lõpuks on enamus spetsialiste nõustunud, et sportlastele see dieet ei sobi. Küllap oleks valku ja süsivesikuid eraldi süües omistamine parem, kuid sportlane ei saaks igaks treeninguks kõike vajalikku kätte.

Igaüks võib ju ise katsetada, kuid suure koormusega treenijatele soovitaksin siiski tasakaalustatud toitumist, kolme põhi- ja kahe vahetoidukorraga päevas (viimane eine võimalusel mitte peale 20.00 õhtul). Tasakaalustatud toitumise eeliseks on veel toitumisteemalise vaimse tüdimuse vältimine, mis iga äärmusliku dieedi puhul varem või hiljem esile kerkib.

Tõnis Saag
Olen proovinud heaga ja kurjaga :)

Date: 08-06-05 12:18

margusele:

«Saaremaad kui sellist ordoviitsiumis ei eksisteerinud. Sõna süia eesti keeles ei eksisteeri.»

1. saaremaa kui selline tykk mingisugust pinda eksisteeris ka ordoviitsiumis täitsa hästi [ja on suht suva kas ta eksisteeris mere all või mere peal. kisub juba sinna okultistist kokk juraida kanti, kes ütles et mitteolemine on kuju ja kuju on mitteolemine, ja heideggeri jätaks seekord rahule eksisteerimise ja olemise koha pealt.]
2. sõna «süia» eksisteerib eesti keele mitmesugustel tasanditel suure eduga, eriti selgelt eksisteerib ta häälduses [ma tahaks näha mõnda inimest, kes hääldaks seda sõna nii nagu seda põhja-eesti ortodoksses kirjakeeles kirjutatakse [kuigi mingis murdes vist isegi öeldi «süüüa» :] ja õigupoolest, kui seda sõna ka muidu poleks olnd, oleks ta hakanud eksisteerima eesti keeles niipea kui mina ta kirja panin. [ühesõnaga, su eksistentsianalüüs hakkab jälle kokk juraida kanti keerama ja kujust saab mitteolemine]

krt, täitsa vana filosoofia ise sünnib siin :)

Date: 08-06-05 12:22

LOL

I.

Date: 08-08-05 13:25

Heidegger ja Juraida nüid sinpohl Wait kui suk

Author: trikk
Date: 08-13-05 21:53

aa kui keegi on pannud kirja 10 käsku, siis pole see Teie asi neid niimodi kommenteerida.
Ja voitluskunstid oma algperioodis olid väga voimsad tehnikad inimloomusele , läbi aegade on jah neid ümberkujundatud ja muudetud ja paljud traditsioonid ja kroonikad kaduma läinud ja nii keerleb VOITLUS kunst suurem osa ignorantide keskel kes on tihti inspiratsiooni saanu bruce lee filmidest, et äge on lüüa ja nii väheseid huvitab see iidne tagamote (ja on sellest üldse teadlikud) aga nii on kirjutatud nö. "suurte tarkade" poolt voitluskunstis et need on koik kunagi ühest kohast alguse saanud. Ja see ühendas mehe keha ja vaimu üheks. edasi oli voimalik välja arendada müstilisi voimeid ja et ninjad vee peal jooksid oli tosi mis tosi. see on suur teadus ja filosoofia ja nagu ka mu üks masteritest ütles voitluskunsti koolis mu trennis "me ei opi siin üksnes voitluskunsti, me opime kuidas siin planeedil elada". aga paraku siin läänes peaaegu et ei leidugi enam sellist kooli kes koneleks nendest iidsetest pärimustest

Date: 08-13-05 23:39

trikk, kui sa nalja teed või niisama provotseerid, siis ok, aga kui sa tõsiselt räägid, siis räägi oma veel kõndimise fantaasiatest ka oma perearstile.

Author: Priit Mihkelson
Date: 08-14-05 19:26

Tere trikk

<aa>

no kui keegi teine ei võta vaevaks neid kommentaarida, siis on vaja meil seda teha :)

<Ja>

saad sa mõne näite tuua

<l>

KROONIKAD?! :) ... kullafond ... pole midagi muud öelda

<ja>

siia juurde sobiks vist hästi ka selline preesterlik kõneviis ... siuke veniv ja madala tooniga

<Ja>

aamen

<edasi>

okei ... Taavi ... i need your help now

<see>

kiire pööre vasakule

<aga>

õnneks

Lugupidamisega
Priit :)

Author: uurija
Date: 08-15-05 14:15

Mina ei usu et ühegi võitluskunsti loomise/arendamise eesmärgiks oli vaimse arengu täiustamine. Küll aga võib selline põhjus olla üksikisikul, kes hakkab mingit kunsti õppima. Selles mõttes pole tagamõte üldsegi mitte "iidne".
Muidugi pöörati võitluskunsti õpetamisel tähelepanu ka õpilase kasvatamisele, aga tihti mitte väga edukalt, nagu needsamad "kroonikad" isegi väidavad.
Keha ja vaimu ühendamine toimub peaaegu igasuguse tegevuse juures, mis nõuab vaimset ja füüsilist pingutust.
Mis puutub pärimustesse, siis on nii, et info moondub aja jooksul. Juba väga lühikese aja jooksul. Ka tänapäeval tekib igasugu kuulujutte ja seda tihti seletamatutel põhjustel ja 2-3 inimese vahendusel. Rääkimata siis pikemast ajavahemikust.

Date: 08-15-05 14:48

ma küll ei proovi taavit asendada, aga...
käisin üleeila teatris seitset samuraid vaatamas. ja tambet tuisk, geniaalne näitleja, esitas vahepeal üht pantomiimi - hüppas üles, sunnik, ja vaatas kaugele.
kuidagi õnnestus tal luua illusioon, et ta oma hüppe ülemises punktis jääb hetkeks hõljuma. igavesti lahe. no ikka täiega lahe.

ja
buddha kohtus ka kord mehega kes oli aastaid veetnud askeesis. buddha küsis talt, et mida ta on sellise range eluga saavutanud. askeet ütles, et ta suudab vee peal kõndida.
"nii palju vaeva ja nii tühine tulemus!" oli buddha üllatunud.

ja mida kuradit tähendab, et me ei või kommenteerida? kas sa, sõbrake, arvad, et kõiki käske mida kes iganes mis iganes põhjusel on kunagi kokku keeranud tuleb lihtsalt järgida? a mis käsu on järgimisest kui mõte järele ei jõua? ja kuidas saab mõte järele jõuda kui ei mõtle kaasa / kommenteeri?
mis saab kui ma lajatan sulle siia paarsada käsku (tõsi, ma ei viitsiks seda kunagi) ja kui sa kõigi nende järgi ei ela siis oled ilmselt lihtsalt vääritu ega kulge. (mõtle kõigepealt läbi suuremate usundite käsud (ja mitte ainult need 10 (või mitu neid iganes on) keskset vaid ka kõik väiksemad), siis kommunistliku partei üllad põhimõtted ja kui sa ei ole millegi vastu eksinud või ükski neist käskudest ei tundu sulle kohtlasena ja ümbermõtestamist / kommenteerimist nõudvana siis... ilmselt jah, perearst annab sulle saatekirja.

j
(ei kulge)

ps. krt, ma ju mõtlesin, et ma ei kirjuta enam siia. jorgen, indrek, teie olete õpetajad keda ma jäägitult austan, kelle sõna ma kuulan kõhklemata - andke mulle korraldus vaikida. ooo, ma nutan!

Author: siim
Date: 08-15-05 21:34

Kroonika ? Meditsiiniajakiri Kroonika ? Peab tõesti seda teadusajakirja tihedamini lugema hakkama, muidu kaob see iidne kunst.. muudkui kaob...

Muuseas, VIP tüdrukutel oli ka mingi trikk liidriks, äkki on sama tegelane äää?

Siim

Date: 08-16-05 00:56

LOL

Author: vipmann
Date: 08-16-05 03:36

ehee kui ninjad jooksid vee peal siis olen mina georg bush:P
Kasutaja avatar