Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust
Avaleht Maadlus Endla Teatri etendus „Seljatas 100 meest“ aitab maadlust populariseerida

Endla Teatri etendus „Seljatas 100 meest“ aitab maadlust populariseerida

Möödunud aastal valminud tõsielul põhinev Endla Teatri lavastust "Seljatas 100 meest" toob 10.-21. juulini koos etendusega külastajatele toimub kümme etendust juba eelmisest aastast tuttavas paigas – Vanalinna Põhikooli võimlas. Tänavu ilmestab etendust koostöös Eesti Maadlusliiduga välja pandud Eesti Spordimuuseumi näitus "Meie Jürist Maailma-Kristjanini", mille juures saavad etenduse külastajad läkitada oma toetusallkirja Rahvusvahelisele Maadlusliidule.

Näitus "Meie Jürist Maailma-Kristjanini" tutvustab Eesti maadluse sünnilugu alates Georg Lurichist kuni esimese kahekordse olümpiavõitja Kristjan Palusaluni. Valdavalt pildimaterjalist koosnev näitus on etenduse toimumise päevadel vaatamiseks üles pandud Vanalinna Põhikooli hoovis, mille juures on ka maadluse toetusallkirjade raamat. Kõikidel külalistel on võimalus avaldada toetust nii Eesti maadlusele kui ka selle väärika spordiala jäämisele olümpiamängude kavva. Toetuseallkirjade raamat liigub pärast viimast etendust Endla Teatrist edasi erinevatele maadluse ja kultuurisündmustele, esindades eestlaste toetust väärikale spordialale ka sügisestel Rahvusvahelise Olümpiakomitee valimistel, mil otsustatakse maadluse saatus olümpiamängudel. Hiljem jõuab raamat Eesti Spordimuuseumisse, tähistamaks maadlusajaloo ajaloolist hetke.

Eesti Maadlusliidu president Priit Piilmann: „Maadluses on sel aastal erakordsed hetked. Oleme juba läbinud kevadel Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) esimese hääletuse edukalt ja jätkanud võitlust olümpiakavva jäämise nimel, aga võitlus ei ole veel läbi. Sport on osa kultuurist, maadlusel on kindlasti suur osa Eesti kultuurist, olles ka teatritükki kirjutatud, siis usun, et on aeg veel enne sügisesi viimaseid ROK-i valimisi üheskoos teatriga maadluse toetuseks midagi ära teha. Juba maadlusest rääkimine levitab maailmas sõna, et see spordiala ei tohi olümpialt kõrvale jääda. Meie kõigi tähelepanu on vajalik, püüame seda siis allkirjade kogumisega Eestist maailma viia.”

Tõsielulistest tegelastest ja sündmustest ning Andres Ehini samanimelisest kiriromaanist ainest saanud lavastus „Seljatas 100 meest“ räägib kahest Eesti naismaadlejast, kes Georg Lurichi kõrval 20. sajandi esimesel poolel mitmel pool maailmas laineid löövad. Esinemised ilu- ja jõunumbritega tsirkuses ning osalemised maadlusmatšidel viivad rammunaised koos treeneri ja teiste kaaslastega seiklusrikkale teekonnale läbi Tsaari-Venemaa ja sealt edasi Türgimaale ning Jaapanisse. Kuhu iganes naisvägilased ka välja ei jõuaks, tuleb neil üha tõestada, et seljatada suudetakse kangemadki meestest vastased – Siberi atamanist Jaapani sumokateni.

Peaosades on Triin Lepik ja Kaire Vilgats (külalisena). Teistes osades Carmen Mikiver, Sepo Seeman, Jüri Vlassov, Jaanus Mehikas, Tambet Seling, muusik Olavi Kõrre ning Spordiklubi Leo maadlejad.

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?