Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

RASKESPORT.EE PORTAAL ON UUENDAMISEL.
Osad uudised võivad olla ajutiselt kättesaamatud. Vabandame!

Avaleht Spordialad Kikkpoks

Kikkpoks

Kikkpoks ehk kickboxing on täiskontaktne võitlussport, milles on lubatud käe- ja jalalöögid. Kikkpoks jaguneb Jaapani ja Ameerika kikkpoksiks. Kui Jaapani kikkpoksis on lubatud ka põlvelöögid ning löömine allapoole vööd, siis Ameerika kikkpoksis on keelatud nii põlve- kui ka küünarnukilöögid ning löömine allapoole vööd on keelatud. Antud artikkel kirjeldab neid kahte suuremat kikkpoksi stiili.

Ajalugu

Kikkpoks on suhteliselt noor võitlussport, millega hakati tegelema 20. sajandi keskpaigas nii Euroopas, Ameerikas kui ka Jaapanis. Pikema ajalooga on Jaapani kikkpoksi taust, mille loojaks 1950. aastatel peetakse Tatsuo Yamadat. Yamada oli karateka, kelle sooviks oli korraldada karate-võistlusi taipoksi reeglite järgi. Ka Euroopa ja Ameerika kikkpoksi arendajate taust oli karates.

Sport tänapäeval

Tänapäeval on kikkpoks spordiala, mida harrastatakse enesekaitse, tervisespordi nig võistlusspordi eesmärkidel. Maailma suurimad kikkpoksi võistlused toimuvad K-1 organisatsioonis.

Reeglid

Kikkpoksi matše peetakse enamasti kas Jaapani või Ameerika reeglite järgi. Jaapani kikkpoksi matšide pikkuseks on viis kolmeminutilist raundi. Lisaks käe- ja jalalöökidele on lubatud ka põlvelöögid ning maadlus tai klintšis. Keelatud on küünarnukilöögid.

Ameerika kikkpoksi reeglite järgi kestavad matšid 3 kuni 12 raundi, raundi pikkusteks on kaks kuni 3 minutit. Keelatud on löögid allapoole vööd, samuti küünarnuki- ja põlvelöögid.

Matšid lõppevad nokaudiga (võistleja ei suuda võistlust jätkata), tehnilise nokaudiga (kohtunik peatab matši) või kohtunike otsusega.

Varustus

Kikkpoksi matšidel kannavad sportlased lühikesi pükse, kubemekaitset, poksikindaid, hambakaitset, säärekaitsmeid ning kikkpoksisaapaid. Amatööride puhul on kasutusel ka peakaitse.

Sport Eestis

Eestis tegeleb kikkpoksi juhtimisega Eesti Kick-Boxingu Liit.

Edukad Eesti sportlased

Ainar Karlson, Dmitri Vorobjov, Hannes Perk, Aleksandr Bernjakov

Suurimad organisatsioonid

WAKO, WKA, IKF, K-1.

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?