Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

RASKESPORT.EE PORTAAL ON UUENDAMISEL.
Osad uudised võivad olla ajutiselt kättesaamatud. Vabandame!

Maadlus

Maadlus on võitlussport, mille puhul lööke ei kasutata ning vastase alistamiseks kasutatakse püstimaadlust, heiteid, mahaviimisi ning valuvõtteid. Laias laastus võib maadluse stilistiliselt jagada viieks - kreeka-rooma maadlus, vabamaadlus, lukumaadlus, sambo ning sumo.

Ajalugu

Maadlus on tõenäoliselt maailma kõige vanem võitlussport, mille ajalugu ulatub inimkonna algusaegadesse. Vanimateks säilinud tõenditeks maadlusvõistluste kohta on nelja tuhande aasta vanused Egiptusest pärinevad kunstiteosed, mis kujutavad maadlejaid omavahel matši pidamas. Maadlusel pole ühte päritolupiirkonda, sellega hakati iseseisvalt tegelema nii Aafrikas, Euroopas, Aasias kui ka Ameerikas.

1904. aastast kuulub maadlus olümpiamängude kavasse. Maadlus on üks populaarsemaid spordialasid USA ülikoolides.

Reeglid

Kreeka-rooma maadluses on keelatud vastase haaramine vööst allpool ja heitmine jalgade abil. Vabamaadluses on lubatud hoida kinni kõikjalt vastase kehast ning heitmine jalgade abil on lubatud. Võistluse eesmärgiks on mõlemal juhul vastase selilipanek ja kinnihoidmine, võit saabub kas mitme eduka heite järel või ajalimiidi täitudes punktide alusel.

Lukumaadluses on võistluse eesmärgiks vastase alistamine lukuvõtte või kägistusega. Kui seda ajalimiidi täitumiseks juhtunud pole, saab võidu võistleja, kes on sooritanud rohkem tehnikaid ja näidanud üles suuremat aktiivsust. Sambo reeglid sarnanevad lukumaadluse reeglitele.

Sumos on võistlejate eesmärgiks üksteise väljatõukamine võistlusringist.

Varustus

Kasutatav varustus sõltub maadluse alaliigist - kreeka-rooma maadluses ja vabamaadluses on kasutusel maadlustrikood, maadlussaapad, kubemekaitsmed ja hambakaitsmed. Lukumaadluses kasutatakse samuti kubeme- ja hambakaitsmeid, võistlemine toimub paljajalu ning lühikestes spordiriietes. Sambo puhul on kasutusel kimono, kaitsekiivrid ja õhukesed kindad. Sumos on sportlaste ainsaks riietusesemeks mawashi.

Sport Eestis

Kreeka-rooma maadlust ja vabamaadlust juhib Eesti Maadlusliit. Lukumaadluse reguleerimisega tegeleb Eesti Sportliku Vabavõitluse Ja Brasiilia Jiu-Jitsu Liit. Sumoga tegeleb Eesti Sumoliit. Sambo juhtimisega tegeleb Eesti Samboliit.

Edukad Eesti sportlased

Sumo - Kaido Höövelson. Kreeka-rooma maadlus ja vabamaadlus - Georg Lurich, Kristjan Palusalu, Georg Hackenschmidt, Aleksander Aberg, Heiki Nabi.

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?