Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

RASKESPORT.EE PORTAAL ON UUENDAMISEL.
Osad uudised võivad olla ajutiselt kättesaamatud. Vabandame!

Avaleht Spordialad Brasiilia jiu-jitsu

Brasiilia jiu-jitsu

Brasiilia Jiu-Jitsu on võitlussport ja maadlusala, mille keskmeks on suuremas osas maasvõitlus. Vastase alistamine toimub domineerivast positsioonist liigeselukkude ning kägistusvõtete abil. Jiu-jitsut võib treenida kas võistlusteks, sportliku vabavõitluse (MMA) tarbeks või enesekaitseks. Sparring (nimetatud kui “rullimine”) ja võtete harjutamine vastupanu osutava partneriga moodustavad peamise osa treeningust, rõhk on asetatud reaalsele sooritusele.

Ajalugu

Ala sai alguse kui Kano Jigoro saatis Mitsuyo Maeda - üks tema maasvõitluse ekspertidest, Judot üle maailma levitama. 1916 aastal tutvustas Maeda Brasiilias kunsti Carlos Gracie’le, keda tema noorema venna Helio Gracie’ga peetakse Brasiilia Jiu-Jitsu loojateks.

Sport tänapäeval

Brasiilia jiu-jitsu (tuntud ka kui Gracie Jiu Jitsu) saavutas laiema tuntuse 1990ndatele kui Royce Gracie võitis esimese, teise ning neljanda vabavõitluse turniiri Ultimate Fighting Championship. Brasiilia jiu-jitsu jaguneb tänapäeval kaheks spordialaks: üks mida harrastatakse kimonoga ehk Brasiilia jiu jitsu ning teine, kus kimono asemel kantakse lühikesi pükse ning riietest haaramist ei kasutata - Lukumaadlus.

Reeglid

Brasiilia Jiu-Jitsu ning Lukumaadluse reeglid on küll detailides erinevad, kuid võistlejate ülesandeks on mõlema ala puhul matsi aja lõppedes vastase võitmine kas punktidega või alistusega. Löögid on keelatud.

Varustus

Sportlased kannavad kimono ehk gi-d, mis sarnaneb Judo kimonole ent on lõikelt kitsam ning lühem. Lukumaadluse varustusse kuuluvad lühikesed püksid ning särk.

Sport eestis

Edukad eesti sportlased

Suurimad organisatsioonid

International Brazilian Jiu-Jitsu FederationAbu Dhabi Combat Club

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?