Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

RASKESPORT.EE PORTAAL ON UUENDAMISEL.
Osad uudised võivad olla ajutiselt kättesaamatud. Vabandame!

Poks

Poks on täiskontaktne võitlusspordiala, milles sportlased võistlevad omavahel kasutades vaid poksikinnastega kaetud käsi, täpsemalt ainult rusikaid. Poksis kasutatakse peamiselt löögidistantsi ning maadlusdistantsi jõudnud sportlased lahutatakse kohtuniku poolt.

Ajalugu

Esimesed ülestähendused poksilaadsete spordialade kohta pärinevad sumeritel 6000 aastat tagasi ning egiptlastelt 5000 aastat tagasi. Samuti tegelesid poksiga vanakreeklased ning poksimist on kirjeldanud Homeros oma eeposes „Iliad ja Odüsseia“. Vana-Kreekas võeti poksimine Olümpiamängude kavasse 688 aastat enne Kristust. Ka Vana-Roomas tegeleti poksimisega, nii gladiaatorite kui ka aristokraatide ning isegi keisrite poolt. 500. aastal keelas Theodoric Suur poksimise Rooma impeeriumis, kuna see moonutavat jumala poolt inimesele loodud nägu.

Reeglid

Poksis on sportlastel lubatud kasutada löömiseks vaid rusikas käsi. Keelatud on löögid allapoole vööd, löögid peaga, Tänapäeva poksis kestavad matšid 12 raundi. Poksijal on võimalik võit saavutada kolmel moel – nokaudiga (vaastane on löödud teadvusetuks), tehnilise nokaudiga (vastane ei suuda end kaitsta ning kohtunik otsustab matši peatada) ning kohtunike otsusega (kui kõik 12 raundi on lõpuni võideldud ja matš pole lõppenud nokaudi ega tehnilise nokaudiga).

Varustus

Poksis kasutatakse spetsiaalseid poksikindaid pehmendusega poksikindaid. Samuti kannavad poksijad hambakaitsmeid, spetsiaalseid poksijalatseid ning vööni ulatuvaid lühikesi pükse, millest allapoole on poksireeglite järgi keelatud vastast lüüa.

Sport Eestis

Eesti Poksiliit juhib poksimisega seotud tegevust Eestis. Nimekirja Eesti Poksiliidu liikmeklubidest on võimalik vaadata siin.

Edukad Eesti sportlased

Ülevaate Eesti tuntuimatest poksijatest saab eestikeelse Wikipedia vahendusel siin.

Suurimad organisatsioonid

WBA, WBC, IBF, WBO.

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?