Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

Foorumi reeglid
Koht Youtube'i linkide ülespumpamiseks, lihtsalt silma jäänud asjade postitamiseks ja mõistuse piires OT ajamiseks. Kirjeldusi pole vaja, piisab kui pealkiri enam-vähem viitab, millega tegu ("elu koom" ja "täielik pull" ei ole siiski head pealkirjad).

Kokkuleppeliselt igasuguseid gore-videosid, peade mahasaagimisi ja muud sellist jama ei postita.

Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas oponaator » 25 Mär 2014 14:17

oponaator
 
Postitusi: 44
Liitunud: 01 Okt 2009 16:16

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas oponaator » 26 Mär 2014 13:50

Scott Rodelli aastatetagune artikkel tõlgituna eesti keelde:
http://alkeemia.ee/artiklid/Taiji-tonis ... 23/c-1651/

Annab ette kriteeriumi, kuidas hinnata taiji harrastajat võitluskunsnikuna.

Tsitaat: "Endale võitluskunsti õpetaja otsimisel tuleks vastata küsimusele: "Kas konkreetse treeneri võitlusvõime pärineb tema taijiquani-oskusest või hoopis kusagilt mujalt?"

Et siis õpetajal peab olemas olema võitlusvõime ja selle võime aluseks peab olema taiji praktika ja kehakasutus. Kahjuks jääb selgusetuks, millistes tingimustes selle võime olemasolu hinnata. Ja nii saavadki oponendid kergesti väita, et kui isikut pole nähtud vastupanu osutava vastasega võitlemas, siis tal polegi võitlusoskusi. Või diplomaatiliselt öeldes: Oskuste olemasolu pole veenvalt tõestatud. Harrastajatel võib tekkida küsimus kas on mõtet aastaid pühendunult treenida kui sa tegelikult ei teagi, mida üldse võimalik saavutada on ja kas kuskil ei tule lihtsalt inimvõimete piir ette, millest kiiremaks ja jõulisemaks taiji-le omast kehaliikumist pole võimalik lihvida. Eriti kurb kui selline inimvõimete piir jääb keskmise kikkpoksija või maadleja võimetest allapoole. Taolisele mõttele võib jõuda, kui vaadata seda mis toimub. Võibolla on olukord teistsugune, aga kuidas seda teada saada ?
oponaator
 
Postitusi: 44
Liitunud: 01 Okt 2009 16:16

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas infomees » 27 Mär 2014 00:19

No see pushing hands tournament ( https://www.youtube.com/watch?v=PWZJEehHK-c ) on ikka suht mõttetu asi. Sääraseid tasakaalumänge on igas trennis mängitud. Lükkad nüüd vastase tasakaalust välja, ja edasi? Noh, eks see on mõnes mõttes nagu Judo, teed heite ära ja sellega on matš läbi - samas BJJ-s maas alles võitlus hakkab. Igal juhul suht poolik asi see taiji ja mingid pushing hands mängud reaalsesse võitlusse üle ei transleeru.
HW: Velasquez, Arlovski LHW: Gustafsson, Cormier MW: A. Silva, Belfort WW: Lombard, MacDonald, Nelson
Kasutaja avatar
infomees
 
Postitusi: 591
Liitunud: 22 Nov 2009 13:10

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas jrx » 27 Mär 2014 10:49

Alo Toom tõukavate käte maailmameistriks!
Kasutaja avatar
jrx
 
Postitusi: 6117
Liitunud: 24 Veebr 2006 14:45
Asukoht: Tartu

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas jüri » 27 Mär 2014 11:41

jrx kirjutas:Alo Toom tõukavate käte maailmameistriks!

:) +1
Kasutaja avatar
jüri
 
Postitusi: 2096
Liitunud: 24 Veebr 2006 11:29

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas Folgan » 27 Mär 2014 15:38

Ma soovitan seda intervjuud siiski kuulata, "taiji võitlusest" tuleb seal juttu küll. Intervjuu ise algab kuskil 12 min pealt.

Lugemiseks:
Tõukavad käed (push hands) on ainult üks, küll oluline osa algsest taiji süsteemist: baasharjutused-vorm-tõukavad käed-vabavõitlus. See rida (va tõukavad käed) kordub lisaks vähemalt läbi kahe relva: mõõk ja oda.
Veel on ka toetavad meditatsiooniharjutused, neid tehakse tihit teiste "sees". Kõik selle rea osad on disainitud ka teisi arendama.

Kahjuks ei jõua 80-90% harrastajatest kaugemale vormist, mis jääb ilma ülalmainitud rea teiste osade toetuseta aga häguseks "võimlemiseks" ning sellest saadav kasu pole suurem mistahes rahulikust liigutamisest. Tõukavad käed (tui shou) omavad juba võistluslikku aspekti, olles samal ajal suht ohutu ja "aeglane" koht tehnikate proovimiseks/testimiseks. Tui shoud ikka mingil määral taji gruppides ka tehakse, on isegi viidatud võistlused jne. Sügisel toimub arvatavasti Riias üle-euroopaline võistlus - olge lahked ja tulge osalema, osalemise tingimused pole kuigi karmid (http://www.tcfe.org).

Loomuliku jätkuna peaks tui shoule järgnema san shou (vabavõitlus), mis on ohtlikum, kiirem, tehnikate mõttes vabam jne. Seda juba praktiseerivad taiji gruppidest väga vähesed.

Relvadega, mida saab teha ka jõu ja vastupidavustreeninguna, on lugu veel nukram. Üksikud grupid teevad vorme, kuid arvestatavat kontaktset võitlust ma ei teagi väljaspool Rodelli kooli.
Kasutaja avatar
Folgan
 
Postitusi: 67
Liitunud: 27 Veebr 2006 23:23
Asukoht: Tartu

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas infomees » 27 Mär 2014 17:28

Mõõgavõitlus on lahe, peab tunnistama. Aga selle intervjueeritava jutt, et käis ca 2 aastat trennis ja ei saanud päris aru mida ta seal tegi või tegema pidi ja siis kolmandal aastal tuli mingi enlightment. Sesmõttes, et see tundub väga ebaefektiivsena ja ropu ajaraiskamisena.
HW: Velasquez, Arlovski LHW: Gustafsson, Cormier MW: A. Silva, Belfort WW: Lombard, MacDonald, Nelson
Kasutaja avatar
infomees
 
Postitusi: 591
Liitunud: 22 Nov 2009 13:10

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas oponaator » 28 Mär 2014 10:20

Kui rääkida ainult taiji- tegijate kontekstis, siis on usutav, et Rodelli õpilased harjutavad mitmekesisemalt ja võitluslikumalt kui keskmine taiji treenija. Eriti kui panna ühele võrdluse poolele kogu see inimhulk, kes erinevatest trennidest läbi käib ja teisele poole need vähesed, kes pikemalt tegelema jäävad.

Teine küsimus on selle harrastuse tulemuslikkuse hindamine tänapäevases võitluskunstide ja spordialade kontekstis. Seda puhtalt käsivõitluse puhul, mõõk, oda ja mediteerimine on teine teema ja mul isiklikult pole nende kohta midagi paha öelda.

Intervjuust ja ka Rodelli varasematest juttudest tuleb välja aga üks huvitav mõte, mis pole küll ainult temale omane vaid teistelegi tradistiooniliste kunstide viljelejatele. Nimelt on/oli olemas 70-80 a vanune meister, kes suutis tõukavates kätes teda kergesti võita. Kuigi Scott oli osalenud mitmetel võistlustel ja saanud häid kohti. Ei hakka praegu googeldama, palju mõnel neist võistlustest tema kaalukategoorias üldse osavõtjaid oli. Ta on sellest ise ka rääkinud väiksemas seltskonnas.
Mõtlemapanev on küsimus, et kui need tõukavad käed, mida võislustel tehakse on sarnased nendele, mida Scott tegi oma õpetajaga, kes teda kergesti võitis, siis peaks õpetaja suure tõenäosusega olema võimeline taolisi võistlusi kergesti võitma. Tema "skill" ja "gongfu" on ju noorematest tegijatest võrratult suurem ja see asjaolu on ju õpilastega tehtud tõukavate käte läbi ka tõestust leidnud. Sest õpilane enda sõnul (küll mite selles intervjuus) üritas õpetajat tõesti tõugata.
Siit koorubki välja paljudes foorumites läbi räägitud teema. Et justkui on olemas need, kes suudavad tajid rakendada, aga nad ei näita seda välja ja nii toimub selle kunsti võitlusliku aspekti reklaamimine samade isikute poolt läbi demode, kus vastane käitub nagu poolsurnu. Samas muretsevad õpetajad, et millegipärast inimesed ei usu, et taiji on võitluskunst. Aga mingi põhimõtte pärast (?) ei näidata ka vastupidist, pigem lasevad kunstil välja surra, ise sealjuures kurvastades.
Niisiis, parem on suurema avalikkuse ees lisaks vormile näidata kasvõi kerget sparri, kus vastaseks on taijist võimalikult kaugel seisev isik. Ei pea olema MMA formaadis, võib olla ka mingi kokkuleppeline tehnikate hulk, peaasi et liikumine pole eelnevalt kokku lepitud. Ka video võiks teha ja siis analüüsida seda, võttes arvesse Rodelli poolt antud kriteeriume hea taiji oskuse äratundmiseks.
oponaator
 
Postitusi: 44
Liitunud: 01 Okt 2009 16:16

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas Vallo » 28 Mär 2014 13:19

Kui asi reaalse proovimiseni tahab jõuda, siis "pole midagi tõestada", aga jutu tasemele see "pole midagi tõestada" miskipärast ei kehti. Huvitav, et see jutustajatele endile mage ja tobe ei tundu. Ju siis enda usu toitmiseks on vajalik nende muinasjuttude jutlustamine.

Taiji puhul on veel toredalt halenaljakas jutt, et Taiji on tegelikult hirmus mõrvarlik murdmine, aga kahjuks kõik lihtsalt harrastavad valesti. Mis siis veel võitluskunstile sisu annab kui mitte reaalselt harrastastajate poolt tehtav? Soov enda tegemist ägedamaks mõelda on suur.

Igav, tüütu ja surmani ära leierdatud teema. Ei saa ise ka aru, miks ma sõna võtan.
Kasutaja avatar
Vallo
 
Postitusi: 6657
Liitunud: 24 Veebr 2006 14:29
Asukoht: Tallinn

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas Folgan » 28 Mär 2014 14:58

Vallo kirjutas:Taiji puhul on veel toredalt halenaljakas jutt, et Taiji on tegelikult hirmus mõrvarlik murdmine, aga kahjuks kõik lihtsalt harrastavad valesti. Mis siis veel võitluskunstile sisu annab kui mitte reaalselt harrastastajate poolt tehtav? Soov enda tegemist ägedamaks mõelda on suur.


Täiesti õige ja seetõttu ongi taiji maine võitluskunstina kehv. Sellest räägitakse ka intervjuus, et harrastajaid/ õpetajaid on palju aga tase on tegelikult väga nadi. Ennekõike selletõttu, et ei tehta kogu süsteemi vaid ainult "juppe". Kahjuks see ka võimendub pidevalt, sest paljud enam ei teagi, et midagi peale vormi olemas on.

Hiina mõõgavõitluse on Rodell suutnud küll surma veerelt vähekese paremasse konditsiooni tuua. Selle puhul oli inertset "massi" loomulikult palju vähem ja seetõttu üldist suunda kergem mõjutada.

Taiji üldiselt on aga harrastajate hulga poolest ikka väga suur, kuigi taiji nime all tehakse praktiliselt igasugust aeglast liikumist siidihõlstides. Identiteet võitluskunstina on praktiliselt kadunud ja selle asemele leiutatakse new age müstikat.
Kasutaja avatar
Folgan
 
Postitusi: 67
Liitunud: 27 Veebr 2006 23:23
Asukoht: Tartu

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas oponaator » 28 Mär 2014 16:05

Vallo kirjutas:Taiji puhul on veel toredalt halenaljakas jutt, et Taiji on tegelikult hirmus mõrvarlik murdmine, aga kahjuks kõik lihtsalt harrastavad valesti


Rodelli treeningute puhul on huvitav asjaolu, et seal ei esitleta ega harjutata enamasti "surmavaid" tehnikaid vaid tehakse igasugu löömist, tõukeid, möödajuhtimisi , mahaviimise tõrjeid jne isegi nagu koos ajastuse ja vastupanuga. Ei müüda nagu ainuüksi surmavat kunsti (kuigi ka see element on jutus olemas) vaid antakse lootust et asi oleks spordivõistlustel ka rakendatav. Need ju on head võitluslikud ja ka sportlikud tehnikad, mis aitavad vastase lihtsalt korralikult tasakaalust välja viia ilma vigastamata aga samas nii, et ta rünnata ei saa.
Kas pole imelik, et tehnikaid, mida harjutatakse vastupanu ja ajastusega ja mis pole teooria kohaselt surmavad ega vigastavad, ei saa näha kusagil võitlustel ega ole need ka sparringus näidatavad huvilistele.

Võibolla olid Hiinas sellised võitlejad, kelle vastu sai neid kasutada. Mitte tingimata nõrgad ja aeglased, aga teistusuguse kehakasutuse ja liikumisega kui tänapäeva sportlased.

Rodelli ühe õpilase stiilinäide on siin: http://www.youtube.com/watch?v=Is_UIME0 ... qn0KDZJoyw

Ilma irooniata : Igaüks ei suuda ka nii aeglases demo-olukorras neid asju järele teha, kindlasti on seda vaja õppida. kuid mõtlema paneb asjaolu, miks on vaja ennast sihilikult rumalamana näidata vaata et kogu maailmale.
oponaator
 
Postitusi: 44
Liitunud: 01 Okt 2009 16:16

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas infomees » 28 Mär 2014 18:53

oponaator kirjutas:
Rodelli ühe õpilase stiilinäide on siin: http://www.youtube.com/watch?v=Is_UIME0 ... qn0KDZJoyw


No eks võib ju igasugu asju kodus peegli ees teha, senikaua kui ei üritata väita, et see kuidagi reaalsele võitlusoskusele kasuks tuleb: http://www.youtube.com/watch?v=386ngg9Z ... qn0KDZJoyw
HW: Velasquez, Arlovski LHW: Gustafsson, Cormier MW: A. Silva, Belfort WW: Lombard, MacDonald, Nelson
Kasutaja avatar
infomees
 
Postitusi: 591
Liitunud: 22 Nov 2009 13:10

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas Folgan » 28 Mär 2014 19:12

oponaator kirjutas:Kas pole imelik, et tehnikaid, mida harjutatakse vastupanu ja ajastusega ja mis pole teooria kohaselt surmavad ega vigastavad, ei saa näha kusagil võitlustel ega ole need ka sparringus näidatavad huvilistele.


Ma ehk võin sinu murelikku olekut leevendada. Võid mind lugeda "huviliseks", et ilusasti sobiks.
Olen korduvalt täiesti "kokkuleppimata" ja täiskiirusel sparringus nende "tehnikatega" pihta saanud, kohati üsna kõvasti. Võistlustel olen ka käinud ja kasutanud ikka neidsamu tehnikaid. Sealhulgas ka seda ühte, mida "Rodelli õpilane" demob.
Kasutaja avatar
Folgan
 
Postitusi: 67
Liitunud: 27 Veebr 2006 23:23
Asukoht: Tartu

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas oponaator » 31 Mär 2014 11:47

Folgan kirjutas:Olen korduvalt täiesti "kokkuleppimata" ja täiskiirusel sparringus nende "tehnikatega" pihta saanud, kohati üsna kõvasti


Ma ei tea mis alaga sa põhiliselt tegeled, aga mida kaugem see taijist oleks, seda veenvam oleks antud jutt.
oponaator
 
Postitusi: 44
Liitunud: 01 Okt 2009 16:16

Re: Scott Rodell saates "Hallo Kosmos"

PostitusPostitas Roland Tepp » 15 Apr 2014 16:25

oponaator kirjutas:Ma ei tea mis alaga sa põhiliselt tegeled, aga mida kaugem see taijist oleks, seda veenvam oleks antud jutt.


Miks? Mispärast on su arvates nende inimeste jutt taiji kohta seda veenvam, mida vähem jutu rääkija Taijist teab?

Tundub natuke loogikavastane väide...
Taiji õpilane...
Kasutaja avatar
Roland Tepp
 
Postitusi: 271
Liitunud: 16 Dets 2006 16:31
Asukoht: Tallinn, Eesti

Järgmine

Mine LinkDump

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

cron