Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

RASKESPORT.EE PORTAAL ON UUENDAMISEL.
Osad uudised võivad olla ajutiselt kättesaamatud. Vabandame!

Karate

Karate on täiskontaktne Jaapani päritolu võitlussport, mis keskendub püstivõitlusele ja löökidele käte ning jalgadega. Mõnede karate-stiilide puhul tegeletakse ka maadluse, lukumaadluse ning heidetega. Antud artikkel käsitleb maailma suurima karateorganisatsiooni World Karate Federation poolt sanktsioneeritud sportkarated.

Ajalugu

Karate ajalugu ulatub 14. sajandi Okinawa saarele, mille elanikeni jõudsid võitluskunstid tõenäoliselt läbi Hiina munkade. Algselt killustunud ja väga suurde hulka eri koolkondadesse jagunenud karate jõudis laiema avalikkuse ette 19. sajandil läbi Shotokan-karate. Algselt vaid Okinawal harrastatud võitluskunsti võtsid lõpuks üle jaapanlased, kes hakkasid seda oma ülikoolids ja sõjaväes populariseerima. Aasiast välja jõudis karate 20. sajandi esimesel poolel tänu Jaapani immigrantidele.

Sport tänapäeval

Maailma suurimaks karatesportlasi koondavaks organisatsiooniks on World Karate Federation (WKF), millesse kuulub üle kümne miljoni inimese. 1961. aastal asutatud sportkarate organisatsioon korraldab iga kahe aasta tagant maailmameistrivõistluseid. Eesti Karate Föderatsioon tunnustab ametlikult kuute sportkarate stiili: Shotokan, Wadoryu, Shitoryu, Jyoshinmon Shorin Ryu, Shukokai, Kyokushinkai.

Reeglid

Sportkarate reeglitega on võimalik tutvuda WKF kodulehel.

Varustus

WKFi reeglite järgi peavad sportkarate võistlejad kandma valget gi-d (karatekostüüm) ning vööd. Kaitsetest on professionaalide puhul kasutusel õhukesed kindad, hambakaitse, sääre- ning jalakaitsmed, naiste puhul ka rinnakaitsmed. Amatöörid peavad lisaks kandma ka pea- ning kehakaitset.

Sport Eestis

Eestis on 22 sportkarated õpetavat klubi ning ligi ??? harrastussportlast. Eesti karateklubide nimekirja on võimalik vaadata siit.

Edukad Eesti sportlased

Marko Luhama, Dmitri Teplõhh, ???.

Suurimad organisatsioonid

Eelpool mainitud maailma suurima karateorganisatsiooni World Karate Federation kõrval tegutsevad ka väiksemad sportkarate organisatsioonid AAKF, AOK, TKL, WUKO ja WKC.

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?