Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

RASKESPORT.EE PORTAAL ON UUENDAMISEL.
Osad uudised võivad olla ajutiselt kättesaamatud. Vabandame!

Avaleht Spordialad Sportlik vabavõitlus

Sportlik vabavõitlus

Sportlik vabavõitlus (MMA ehk Mixed Martial Arts) on täiskontaktne võitlusspordiala, milles on lubatud paljud erinevad võtted nii traditsioonilistelt kui ka tänapäevastelt võitluskunstidelt. MMA reeglite järgi on lubatud nii käe- ja jalalöögid kui ka maadlemine. MMA võimaldab ühisel spordialal võistelda väga erinevate võitlussportide esindajatel.

Sportlik vabavõitlus jaotub kolmeks: löögidistants (stand-up), maadlusdistants (clinch) ning maasvõitlus (ground).

Ajalugu

Sportliku vabavõitluse ajalooline minevik ulatub tagasi Vana-Kreeka aegadesse, mil harrastati spordiala nimega pankration, kus oli lubatud igasugune vastane alistamine. Tänapäevase sportliku vabavõitluse juured ulatuvad 1920. aastate Brasiiliasse ning Jaapanisse.

Sportlik vabavõitlus on tänapäeval üks kõige kiiremini populaarsust koguvaid võitlussporte, seda eriti USAs.

Reeglid

Kõige laiemalt levinud MMA reeglistik on paika pandud USA osariigi New Jersey spordikomisjoni poolt. MMA raundid kestavad professionaalide puhul 5 minutit, amatööride puhul kolm minutit. Tiitlimatšid kestavad viis raundi, tavalised matšid kolm raundi. Sportlikus vabavõitluses on muuhulgas keelatud näiteks kubemelöögid, löögid peaga, maaslamaja löömine jalaga pähe ning hammustamine. Täispikka nimekirja MMA-reeglitest on võimalik lugeda siit. Eestis kehtiv professionaalide ja amatööride reeglistik asub siin.

Varustus

Sportlikus vabavõitluses kannavad võistlejad hambakaitset, kubemekaitset ja õhukesi (~2,5cm paksusega) kindaid, mille puhul näpud jäävad vabaks. Amatööride puhul on kasutusel ka säärekaitsmed.

Sport Eestis

Eestis on neli sportliku vabavõitluse klubi - Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Kuressaares. Samuti toimuvad treeningud treeninggruppides Kehras ja Tallinna Ülikoolis ning KVÜÕA Kõrgemas Sõjakoolis. Nimekirja klubidest on võimalik vaadata siin.

Edukad Eesti sportlased

Eesti profiklassi sportlike vabavõitlejate nimekiri asub siin.

Suurimad organisatsioonid

Eesti sportliku vabavõitluse liiga Raju on professionaalidele mõeldud võistlussari, mille üritused toimuvad 2-3 korda aastas. Lisaks sellele korraldab Tallinna klubi 3D Treening amatööridele suunatud võistlussarja 3D Liiga.

Rahvusvaheliselt on suurimaks sportliku vabavõitluse liigaks Ultimate Fighting Championship (UFC).

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?