Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust
Avaleht Taipoks / kikkpoks Esimest korda ringi

Esimest korda ringi

Ootusärevus, värisevad jalad, kohe on jõudmas SEE päev, suur hetk, millal astud esimest korda kikkpoksijana ringi. Tõenäoliselt mässavad sinu sisemuses erinevad tunded, ulatudes hirmust üleva rõõmuni. Võib-olla tekivad mitmed vastamata küsimused: „Mida ma teen? Mida ma tegema pean? Miks ma sellega üldse nõustusin?“  

Esimest korda ringi minnes olin toimuvast täielikus teadmatuses, isegi sekundantide rollis kahtlesin. Minu ettevalmistus piirdus vajalike kaitsmete, riietuse olemas oluga ja tohutu tahtmisega võita. Võistlusmäärustik näeb ette, et särk on püksis ning loomulikult see teadmine minul puudus. Seisin ringi nurgas, kindad käes kui sekundant sättis kõigi nähes minu särki pükstesse! Sellised toredad vahejuhtumid saadavad mind siiani ja pean juba neid heaks endeks enne ringi minekut. See tähendab valmisolekut endast kõik anda, näidates keskendumist eelseisvale fightile.

Mina pean ringi kohaks, kus tuleb välja kikkpoksija tõeline sisu. Kikkpoks, eriti täiskontakt on karm ala ning sa võid reaalselt haiget saada. Ring on oma olemuselt koht, kus meeldib või mitte, teisi variante pole. Soovitan kõigile ära proovida ja alles siis otsustada, kas sobivuse üle. See on hindamatu kogemus ning aitab avastada seni tundmatuid külgi endas. Mina armastan ringis olla, tunnen end seal mugavalt, kuid samas on mul mitmeid kordi fighti alguses tulnud mõte: „Mida kuradit ma siia kaotasin?!“

Eestis toimub viimasel ajal mitmeid amatöörvõistlusi, kus algajad saavad ennast proovile panna.
Kui koos treeneriga on võetud vastu otsus minna ringi, siis tuleb vaadata kõige pealt vajaliku varustuse olemas olu. Reeglid ei luba ilma kaitsmeteta võistelda ja need on tehtud eelkõige võistlejate turvalisuse tagamiseks. Täpsusta, millised kaitsmed on vajalikud – kubemekaitsmed (naistel rinnakaitsmed), käesidemed, kiiver jne. Kindlasti ei soovita koheselt neid poodi ostma tormata, kikkpoksijad on sõbralik rahvas ning sageli laenatakse üksteisele puuduvaid asju. Hambakaitsmed siiski peavad endal olema ja nad tuleb enne võistlust „vormi ajada“. See tähendab uued hambakaitsmed paned keedetud vette, lased neil mõned minutid olla, võtad välja ja surud vastu hambaid. Nad võtavad sinu hambumuse kuju ning vajadusel tuleb ka tagant parajaks lõigata.

Enamikel võistlustel on nõutud spordipass, milles peab sees olema arstlik tõend, et võid võistelda. Külasta perearsti ja tema paneb kirja „fit to fight“ ja oma templi. Enne võistluste algust on alati arstlik kontroll ja kaalumine.

Enamikele kikkpoksijatele osutuvad raskeks just hetked enne ringi minekut. Näiteks, mina olen tõeline paanika osakond, sest tahan et asjad kulgeksid sujuvalt ning pean omama kõigest ülevaadet. Paraku segab see eelseisvale fightile keskendumist ning olen õppimas kõigega toimetulekut. Suur abi on muusikast, panen kas prantsuse armastuslaulukesed või hea ooperi oma mp3 ning võistlussagin  jääb mõneks ajaks eemale. Teine tähtis roll on treeneril või sekundandil, kes teades minu ringi eelset seisundit, valmistab psühholoogiliselt ette. Lisaks teen ise ka erinevaid mõtte harjutusi, näiteks elan fighti kujutlustes läbi. Milliseid kombinatsioone ma kasutan? Kuidas vastasele lähenen? Neid harjutusi on mitmeid ning aja jooksul on kujunenud lemmikud välja, kuid jätkuvalt otsin uusi võimalusi enese sisenduseks, sest sageli määrab võistluse tulemuse ära psüühika vastupidavus.

Paljudel kikkpoksijatel, ka kogenutel võib ringi sisenedes tekkida esimesel hetkel ehmatus, kuid sellest peab üle saama. Tuleb keskenduda fightile ja sekundandi häälele. Ükskõik, mida kõrval ei kisata, siis kuula ainult oma sekundanti. Tema näeb kõike kõrvalt ning ütleb, mida teha.

Kuigi kõigi tähelepanu on suunatud fighteritele, on isik number üks ringis kohtunik. Tema ülesanne on tagada võistlejate ohutus ning reeglite jälgimine. Seega ringi kohtuniku käsklused tuleb täita, isegi kui nad mõnikord tunduvad arusaamatutena või ülekohtustena.

Sageli osutub viimane raund kõige olulisemaks. Siin tõeliselt võidetakse ja kaotatakse. Isegi kui sul pole eelnevad raundid eriti hästi välja tulnud või sa pole piisavalt julgelt peale läinud, siis nüüd on aeg endast anda kõik. Üldjuhul võidab see, kes on aktiivsem, kartmatum ning vastupidavam. Inimestele on omane, et nad murduvad psühholoogiliselt enne kui füüsiliselt. Sul tõenäoliselt on sees veel jõudu, kuigi tunned väsimust ning isegi lootusetust. Leia üles lüliti, mis annab uue käigu ning pea vastu need viimased minutid või sekundid. Võib olla aitab väikene meeldetuletus endale, et ka vastane on väsinud ning sinul on rohkem tahtejõudu. Usu, sa suudad seda.

Olenemata sellest, kas võitsid või kaotasid, on peale fighti oluline toetus. Sõbralikud ning tunnustavad sõnad treenerilt, klubikaaslastelt annavad tohutu motivatsiooni laengu. Kaotus ei tähenda veel maailma lõppu kuigi ka minu jaoks on tegu tõelise tragöödiaga. Mõtlen, et järelikult jäi midagi olulist tegemata või ettevalmistusest puudu. Hilisem analüüs näitab, mida on vaja muuta. Võitjana, kuigi õnnelikuna proovin jääda tagasihoidlikuks ning tunnustada oma vastast, sest ka tema andis oma parima ja oli samamoodi võitu väärt. Lihtsalt täna naeratas õnn mulle, võimalik et aitasin sellele ise kaasa.

Juba see, et nõustusid ringi minema näitab su tublidust, kuid vastupidamine ja ilus fight lisab i-le täpi. Sa oled ära teeninud tunnustuse, luba endale pisikest hellitust, olgu see šokolaad, kino külastus või väikene meene. Suure tõenäosusega ootavad sind ees ränkrasked treeningud ja uued võistlused. Loo endale väikene traditsioon, millega tähistada. Nii muudad need hetked meeldivaks mälestuseks.

KERSTI JÄRVE
Estonian Academy of Kickboxing

 

Küsitlus

Kust ostsid viimati spordivarustust või trenniriideid?