Raskesport.ee

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust
Avaleht Sportlik vabavõitlus Martin Aedma - esimene Eesti must vöö brasiilia jiu-jitsus

Martin Aedma - esimene Eesti must vöö brasiilia jiu-jitsus

Foto: Mardo MännimägiLaupäeva õhtul Prahas toimunud treeninglaagris sai Martin Aedma (25) brasiilia jiu-jitsus musta vöö. Tartu spordiklubis Elustreening Eesti treeniv Martin on esimene Eesti võitleja, kes sellise tasemeni jõudnud.

Brasiilia jiu-jitsu (BJJ) on kahevõitluse ala, mis keskendub mitmekesisele maadlusele ning eelkõige maasvõitlusele. Pearõhk on võitluses domineeriva asendi saavutamisel ning vastase alistamisel liigeselukkude või kägistustega. BJJ juured on judos, kuid oma praeguse vormi omandas BJJ Brasiilias elavate harrastajate käe läbi eelmise sajandi jooksul. Spordina rakendatakse seda ala peamiselt kolmes suunas – sportlik BJJ (kimonoga), lukumaadlus (kimonota) ning sportlik vabavõitlus, mille üheks oluliseks osaks on maasvõitlus koos löökidega.

Martin Aedma oma mängumaal - brasiilia jiu-jitsu võistlused Soomes (2009):

Taust tumedaks

BJJs märgitakse treenija arengut vöötasemetega, mida määravad treenerid vastavalt treenija tehnilisele võitlusoskusele. BJJ vöötasemed on: valge, sinine, lilla, pruun ja must. Tavalise treenimise puhul võib harrastaja jõuda musta vööni 7-12 aastaga. Musta vööga tunnustas Martinit tunnustatud treener ja sportlane John Kavanagh Iirimaalt.

Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna magistrantuuris õppiv Martin Aedma on BJJt harrastanud 8 aastat ning on üks selle spordiala alustajatest Eestis. Martini medalitekogu on aukartustäratav – ta on mitmekordne Eesti meister BJJs ja lukumaadluses, Skandinaavia meister BJJ absoluutkaalus ja pronksikohal oma kaalus, oma ja absoluutkaalu Euroopa MV kolmas koht ning mitmete teiste meistritiitlite omanik erinevatelt Euroopa BJJ ja lukumaadluse võistlustelt. Martini viimatine jõukatsumine oli Eesti sportliku vabavõitluse esiliiga MMA Raju, kus ta saavutas esimeses raundis kiire võidu Läti võitleja üle. Nagu Martinile kombeks, tuli võit maasvõitluse käigus ja võiduka löökiderahe saatel. Musta vöötasemega avaneb Martinil nüüd võimalus võistelda profiklassis BJJ ja lukumaadluse absoluutsete maailma tippudega.

Martin Aedma Rajul (alates 05:51):

Taust tumedaks

BJJ hakkas maailmas plahvatuslikult arenema 90ndatel, kui esimesel Ultimate Fighting Championshipil (UFC) tutvustati maailmale esmakordselt sportlikku vabavõitlust (MMA ehk mixed martial arts). BJJ ekspert Royce Gracie võitis UFC esimesed turniirid tihtipeale endast oluliselt suuremate vastaste vastu (kaaluklasse, reegleid, ajapiiranguid ning punktikohtunikke tol ajal ei olnud). Tänapäeval toimub sportliku vabavõitluse võistlusi üle kogu maailma. Eestis on MMAd harrastatud juba kaheksa aastat, MMA Raju alustas võitlusüritustega 2009. aastal.